Zvětšení prsou s modelací

Důležité informace

Anestezie: celková
Délka operace: 1,5 až 3 hodiny
Hospitalizace: 1 až 2 dny
Běžný režim: po 1 týdnu

Po operaci:

 • sprchování: po 4 dnech
 • kancelářská práce: po 1 týdnu
 • řízení automobilu: po 1 týdnu
 • sport a fyzická zátěž: po 6 až 8 týdnech
 • elastická podprsenka: 6 týdnů / 24 h denně

Co řeší zvětšení prsou s modelací

 • povislá malá prsa (ptózu)
 • prázdná prsa po kojení (atrofie)
 • asymetrii prsou

Výsledek zvětšení a modelace prsou

 • pevná prsa
 • přiměřeně velká prsa
 • souměrná prsa

Cena od :

70 000 Kč

Přiměřeně velká, pevná a symetrická ňadra jsou ideálem krásy. Ženské tělo se však v průběhu života mění, a tak i pěkně tvarovaná prsa mohou po kojení nebo výrazné redukci hmotnosti ochabnout a vyprázdnit se. Navrátit formu jim umí kombinovaná operace modelace s augmentací neboli také zvětšení prsou s modelací.

Pro koho je operace vhodná

Ke změnám v oblasti prsou dochází nejčastěji díky hormonálním změnám v těhotenství a při kojení. Kůže se přizpůsobí zvětšené prsní žláze, která poté, co splní svou biologickou úlohu, se opět stáhne. Nižší elasticita kůže však často neumožní prsům vrátit se do jejich původního tvaru a prsa zůstanou povolená a malá. V některých případech se na objemu prsou negativně podepíše i redukce hmotnosti. Jindy se přidá i asymetrie prsou, která bývá sice vrozená, avšak může být výše uvedenými změnami podpořená.

Pro tuto operaci prsou se rozhodují ženy, které nejsou spokojeny s velikostí svých prsou a zároveň jejich tvarem.

Zvětšení prsou s modelací je vhodné podstoupit poté, co žena již neplánuje další rodinu. Možnost mít děti sice není operací ovlivněna, ale hormonální změny by mohly narušit výsledek operace.

Co obnáší modelace prsou se zvětšením

Pro zvětšení prsou lze volit ze dvou metod:

Obě metody mají své výhody:

 • implantáty:
  • je díky nim možné prsa zvětšit o více velikostí během jedné operace
  • možnost výběru tvaru a velikosti díky velké nabídce implantátů
 • vlastní tuk:
  • žádný cizí materiál v těle
  • přirozený efekt
  • možnost opakovaných korekcí
  • nízké riziko komplikací

Pro doplnění objemu prsou při současném liftingu volí většina žen prsní implantát.

Metoda modelace a vložení implantátu je zvolena podle míry ptózy prsou. Rozsáhlejší požadavek na tvarovou nebo velikostní úpravu vyžaduje větší zásah:

 • periareolárně – kolem prsního dvorce: zpravidla u prsou, která jsou jen mírně povislá
 • periareolárně s vertikálním řezem – kolem dvorce a svisle dolů směrem k podprsní rýze
 • řez ve tvaru kotvy (ve tvaru písmene T) – kolem dvorce, svisle dolů a dále v podprsní rýze.

Více o průběhu samotné modelace prsou.

Konzultace

Součástí vydařeného výkonu je společná konzultace, během které zjistím vyšetřením pacientky, zda je indikace vhodná k požadovanému výkonu, vyhodnotím elasticitu kůže a navrhnu pacientce možnosti operace.

Pokud zvolíte cestu modelace s prsním implantátem, budeme věnovat část konzultace i výběru správného implantátu vzhledem k vašim tělesným dispozicím a s respektem k očekávanému výsledku operace – kulatý nebo anatomický tvar, velikost, projekce, značka. (Více o prsních implantátech.) Na základě vaší fyziognomie rozhodnu, zda umístím implantát pod žlázu, pod sval nebo částečně pod sval (tzv. Dual Plane).

Přeje-li si pacientka zvětšení provést vlastním tukem, dozví se o výhodách i nevýhodách tohoto řešení. Důležité je mít v tomto případě realistická očekávání. Vzhledem k tomu, že lze při jedné operaci použít jen omezené množství tuku a jen část tuku se vstřebá, není tato metoda vhodná v případech, kdy si pacientka přeje prsa zvětšit o několik velikostí. Pro úspěch této metody je nutné mít dostatečné zásoby tuku pro jeho odběr.

Před operací

Pacientka musí být před operací v naprosto dobrém zdravotním stavu. Případné nemoci nebo virózy v období 3 týdnů před operací je nutné hlásit lékaři.

Jelikož se modelace s augmentací provádí v celkové anestezii, je třeba si obstarat potřebná předoperační vyšetření od praktického lékaře nebo internisty. Protože se jedná o operaci prsou, obsahují nad rámec běžných vyšetření i vyšetření od mammologa.

Kuřáci podléhají výrazně vyššímu riziku závažných chirurgických komplikací, a proto vřele doporučuji kouření před operací a po ní vynechat, a to alespoň v režimu 3 týdny před, 3 týdny po výkonu.

O užívaných potravinových doplňcích a lécích snižujících srážlivost krve (jejich výčet viz. Pokyny před operací) by operatér měl vědět, aby poradil úpravu jejich užívání.

Anestezie při modelaci s augmentací

Modelace prsou se zvětšením patří mezi výkony v celkové narkóze. Pacientka na operaci nastoupí na lačno, a to minimálně 6 hodin před zákrokem. Pít je dovoleno neperlivou vodu max. 2 hodiny před operací.

Operace

Během operace vymodeluji vybraným způsobem prsa tak, že odstraním nadbytky tkáně, posunu dvorec na správné místo a v případě potřeby upravím i jeho velikost. Nejčastějším přístupem při modelaci s augmentací je řez ve tvaru kotvy, tedy kolem prsního dvorce, dále svisle dolů a podprsní rýhou. Následně je vložen implantát, který je zpravidla již před operací pečlivě vybraný s ohledem na požadovaný výsledek a fyziognomii pacientky.

Při asymetrii se používá na každé straně jinak velký implantát tak, aby bylo docíleno souměrnosti.

Po plastice prsou jsou do rány zavedeny zpravidla drény pro odvedení fyziologické tekutiny z tkání, což zajistí hojení bez komplikací.

Rána je sešita samovstřebatelnými stehy, sterilně překryta gázou a zafixována speciální elastickou podprsenkou.

Rekonvalescence po operaci

Bezprostředně po operaci pacientky často pociťují bolest a pnutí v prsou, což je vzhledem k výkonu pochopitelné a normální. Bolesti lze obvykle tišit běžnými léky.

První den až dva po operaci setrvá pacientka na klinice pod zdravotním dohledem. Poté jsou vyjmuty drény a pacientka odchází do domácího léčení, kde by ještě týden měla zachovat klid na lůžku. Obzvláště by se měla vyhnout zvedání rukou nad hlavu a celkově fyzické námaze. Kvůli prevenci trombózy je však vhodné během dne zařadit mírný pohyb, např. popocházení.

Otoky, hematomy, napětí v oblasti operační rány jsou zcela běžnými průvodními jevy hojení a obvykle vymizí do tří týdnů.

Pokud by pacientku potkaly nějaké závažné příznaky a obtíže, jako např. krvácení, změna tvaru prsu apod., je důležité, aby neodkladně kontaktovala lékaře.

Termíny běžných pooperačních kontrol určí lékař individuálně.

Jak dobře se prsa zahojí, jaký budou mít konečný tvar a jak rychle se pacientka bude moci vrátit do běžného života, záleží na její disciplíně a dodržení pooperačního režimu. Součástí pooperační péče je:

 • sprchování od 4. dne
 • nošení kompresní podprsenky 6 týdnů / 24h denně
 • fyzická zátěž a sport nejdříve po 6 až 8 týdnech
 • péče o jizvy a ochrana před UV zářením
 • spánek na zádech 4 až 6 týdnů po operaci

Normální podprsenku lze obléci nejdříve 6 týdnů po operaci, podprsenky s kosticemi dle doporučení lékaře zpravidla později.

Tlakové masáže jizev

Výsledkem operace je krásný plný dekolt, esteticky a souměrně tvarovaná prsa. Aby přitom kůži nehyzdily nepěkné jizvy, doporučujeme dodržovat svědomitě následně popsaný způsob masáže jizev:

 • 3 týdny po operaci pacientka začne s tlakovou masáží jizev. Bříškem prstu tlačí po dobu 15 vteřin na jizvu. Poté opatrně prst zvedne a posune o kousek vedle, postup opakuje. Takto postupuje podél celé jizvy. Lze použít mastný krém, který usnadní pohyb prstu po jizvě a jizvu promastí.
 • Tento postup opakuje 5x denně.
 • Pozor, po jizvě se nepřejíždí, aby nedošlo k jejímu porušení
 • Pro podporu hojení lze použít silikonové náplasti dostupné běžně v lékárně.
 • Jizva by neměla být vystavena přímému slunci min. 1 měsíc po operaci a další alespoň 3 měsíce by měla být chráněna před sluncem. Vhodné je vhodné používat ochranný krém s UV50+.

Možné komplikace po modelaci prsou

Mezi obecné pooperační komplikace patří krvácení, infekce v operační ráně, poruchy hojení a komplikované hojení jizev, neprokrvení (ischemii) tkání v operované oblasti, alergie na léky, dezinfekci nebo šicí materiál.

Použití implantátu s sebou nese potenciální komplikace, jako jsou např.:

 • Kapsulární kontraktura (kapsulace)
 • Prasknutí implantátu (ruptura)
 • Kalcifikace
 • Změna pozice implantátu
 • Vytlačování implantátu
 • Kožní zvrásnění a nerovnosti
 • Anaplastický velkobuněčný lymfom spojený s prsními implantáty (BIA-ALCL)

Výše uvedené komplikace jsou díky vysoké úrovni současné medicíny a našim zkušenostem velmi vzácné, pacientka by však o nich měla být informována. Většinu komplikací lze úspěšně řešit.

Výsledek operace

Konečný tvar prsou vylepšených modelací je vidět přibližně 6 měsíců po operaci. Zvětšená a liftovaná prsa budou samozřejmě i nadále podléhat gravitaci a projevům stárnutí tkání, včetně věkem se snižující elasticity kůže. Je otázkou genetických dispozic dané ženy, jak dlouho si operovaná prsa udrží svůj tvar. V případě potřeby lze provést remodelaci, aby prsa zůstala pevná a dobře tvarovaná.

Cena modelace se zvětšením prsou

Kalkulace ceny modelace s augmentací záleží na tom, jaká metoda byla použita (implantát, vlastní tuk), jaký byl zvolen implantát, na délce hospitalizace aj. Přesnou cenu Vaší plastiky prsou se dozvíte během konzultace před operací.

Podrobnější ceny modelace s augmentací.

 

Nejčastější

Dotazy

Je možné po modelaci prsou s implantátem kojit?

Pokud proběhne operace optimálně, nedojde při ní k oddělení mlékovodů od prsní bradavky, takže budete moci po modelaci s použitím implantátu kojit. O optimální průběh operace se snažíme v každém případě.

Budu mít po augmentaci s modelací jizvy?

Modelace prsů s sebou nese, dle zvolené metody, vždy nějaké jizvy. Starostlivou a pečlivou péčí však bezpečně zajistíte, že jizvy se dobře zahojí a později nebudou téměř nebo vůbec vidět. O péči o jizvy si řekneme před tím, než odejdete po operaci do domácí péče.

Co se stane, když po modelaci s implantátem přiberu na váze?

Pokud po operaci prsou přiberete, zpravidla se prsa ještě více zvětší, protože prsa jsou místo, kde se u žen tuk ukládá jako první. Na tvaru prsou se větší hmotnost projeví méně než zhubnutí.

Co když po modelaci s implantátem zhubnu?

Je vždy lepší absolvovat operaci poté, co dosáhnete svou ideální váhu. Pokud po operaci dojde k zásadní redukci váhy, může se stát, že se změní pozice implantátu, protože ubyde množství vlastní prsní tkáně.

Fotogalerie

Před a po

Recenze pacientů

Nadmíru spokojená s augmentací prsou

V říjnu 2022 jsem u paní primářky Inky Třeškové podstoupila operaci augmentaci prsou. Se vším od úvodní konzultace, přes operaci a následnou péči jsem byla nadmíru spokojená. Je vidět, že paní primářka je opravdu profesionál a jsem ráda, že jsem se svěřila s touto operací právě do jejích rukou.

Monika O.

Zdroj: Osobní doporučení

Sjednejte si 

Konzultaci