Botulotoxin – vyhlazení vrásek

Důležité informace

Bez anestezie
Délka výkonu: 10 až 15 minut
Bez hospitalizace
Okamžitý návrat do společenského života

Po aplikaci botulotoxinu

 • běžný režim ihned
 • 4 h nelehat a nepředklánět se
 • 12 h nedráždit a neškrábat ošetřená místa
 • 48 h bez sportu a fyzické námahy
 • 7 dní bez sauny, solária, kosmetiky a masáží
 • do týdne zmizí příp. otoky a zarudnutí

Oblasti aplikace botulotoxinu

 • Glabela – vrásky mezi obočím
 • Vrásky na čele – vodorovné
 • Vějířkovité vrásky u vnějšího očního koutku
 • Kolem rtů – tzv. kuřácké vrásky
 • Vnější koutek rtů
 • Krk
 • Celkové uvolnění obličeje
 • Nadměrné pocení (hyperhidróza)
 • Bruxismus (vrzání zubů)
 • Chronická migréna

Kontraindikace botulotoxinu

 • Těhotenství
 • Kojení
 • Některé neurologické poruchy
 • Alergie na některé složky přípravku
 • Poruchy srážlivosti krve
 • Při zánětu v místě aplikace

Cena od :

2 000 Kč

Vrásky jsou vnímány jako známka stárnutí. Někdo má pro tvorbu vrásek větší genetické dispozice, někdo se jich dočká až později, nikoho ale neminou a je jen otázka času, kdy se objeví ty první. Chceme-li proces vzniku vrásek zpomalit, máme možnost využít pomoci estetické medicíny, která dnes již využívá rozsáhlý výběr metod a preparátů. Jedním z nejklasičtějších, ale také nejefektivnějších nástrojů anti-aging medicíny je notoricky známý botulotoxin. Jeho velkou výhodou je to, že umí vzniku vrásek předejít. Přečtěte si, jak botulotoxin přesně na vyhlazení vrásek funguje.

Co je to přesně botulotoxin

Botulotoxin je neurotický protein produkovaný bakterií Clostridium botulinum. Je pravda, že se jedná o toxickou látku, v medicíně se nicméně využívá mnohonásobně ředěný, a to např. k léčbě svalových křečí anebo právě v estetické medicíně.

Botulotoxin neboli botulinumtoxin typu A je známý pod názvy různých značek jako např.:

 • Dysport®
 • Xeomin®
 • Azzalure®
 • Bocouture®
 • Jeuveu®
 • Botox®
 • Vistabel® aj.

Botulotoxin uvolňuje svalové napětí, a to tak, že blokuje nervová zakončení svalových vláken a tím způsobí jejich paralýzu. Sval, který se nehýbe, nevytváří vrásky. Jinak řečeno – botulotoxin vyřadí mimické svaly dočasně z provozu a tím jednak předejde vzniku nových vrásek, jednak vyhladí ty již dříve vzniklé. Výsledkem ošetření botulotoxinem je tedy hladší pleť, svěží obličej a uvolněný výraz.

Pro jaké typy vrásek lze použít botulotoxin

Botulotoxin se používá pro uvolnění mimických svalů, které způsobují vrásky při smíchu nebo při mračení. Jedná se zejména o oblasti v horní části obličeje – na čele, u vnějších očních koutků – a kolem rtů. Při širším užití uvolní celkově nežádoucí výraz obličeje. Dále pak odstraní vrásky na krku a také umí pomoci se specifickými potížemi jako je nadměrné pocení nebo migréna.

 • Glabela (glabelární vráska) – vrásky mezi obočím, tzv. mračící vrásky
 • Vrásky na čele – vodorovné
 • Vějířkovité vrásky u vnějšího očního koutku – říká se jim kohoutí stopa
 • Kolem rtů – tzv. kuřácké vrásky nebo také vrásky od smíchu
 • Vnější koutek rtů
 • Krk
 • Celkové uvolnění obličeje
 • Nadměrné pocení (hyperhidróza)
 • Bruxismus (vrzání zubů)
 • Chronická migréna

Botulotoxin naopak neumí spravit vrásky, které jsou již vyrýsované v klidovém uvolněném stavu obličeje, tzv. statické vrásky. Na ty je třeba povolat pomocníky z řad výplní nebo laserů.

Dá se tedy říci, že pro dokonalou prevenci vzniku vrásek je vhodné začít s pravidelnou aplikací včas, obecně po 30. věku života. Ovšem i zde platí individuální přístup, a proto se přijďte poradit s MUDr. Inkou Třeškovou, zda jste vhodným kandidátem pro botulotoxin.

S čím lze botulotoxin kombinovat

Jak jsme již zmínili výše, je botulotoxin vhodný pro redukci určitého typu vrásek. Na jiné oblasti v obličeji, jako např. kruhy pod očima, nosoretní rýhy aj., fungují výplňové materiály, a to nejčastěji kyselina hyaluronová. Poradím vám a domluvíme spolu během konzultace, jak ošetření vhodně kombinovat, v jakém pořadí a v jakých časových rozestupech jednotlivé materiály aplikovat.

Kontraindikace pro botulotoxin

Botulin nelze aplikovat v určitých případech, a to při těhotenství, během kojení. Dále při určitých nervových poruchách (například onemocnění Myasthenia gravis), alergiích na složky přípravku. Pokud je v místě požadované aplikace zánět, je třeba jej nejdříve vyléčit.

U osob, které prodělaly botulismus, nebude metoda účinná.

Na co si dát pozor

Rozhodující pro úspěšný zákrok bez komplikací je výběr zkušeného lékaře. Potřebnou erudici na zákroky estetického charakteru typu odstranění vrásek botulotoxinem mají u nás v Čechách plastičtí chirurgové a estetičtí dermatologové. Volbě lékaře by měl pacient věnovat pozornost, měl by si zjistit jeho dosaženou odbornost, získané certifikáty, členství v odborných společnostech a také si přečíst recenze jiných pacientů a prohlédnout fotografie před/po. Důležitým parametrem totiž je i způsob ošetření – výsledek by měl být v každém případě přirozený. Rozhodně by se pacient měl vyvarovat ošetření v kosmetických salonech.

Průběh aplikace botulinu

Botulotoxin se „píchá“ pomocí speciálních velmi tenkých jehel, takže zákrok nebolí. Látka se aplikuje na určené místo, kde blokuje působení nervu na svalovinu, čímž dojde k uvolnění mimických svalů a kůže. Po aplikaci je místo ošetřeno dezinfekcí. Již po několika dnech nastupuje vyhlazující efekt působení botulotoxinu.

Při aplikaci botulotoxinu proti pocení je zablokován nerv, který aktivuje potní žlázu. Tedy nejčastěji v podpaží, na dlaních nebo chodidlech. Účinek pocítíte po 3 až 7 dnech, nejpozději po 2 týdnech. Jeho trvání je individuální v řádu 4 až 12 měsíců.

Pro léčbu silných bolestí hlavy a migrény se aplikuje botulotoxin malými jehličkami na více míst v oblasti čela, spánků, záhlaví, zadní části krku a v oblasti trapézových svalů. Efekt nastupuje po 7 dnech a vydrží přibližně 3 měsíce.

Jak se chovat po ošetření botulotoxinem

Po aplikaci můžete ihned do společnosti. Místo může být lehce zarudlé, někdy se objeví dočasně mírný otok. Zčervenání a otoky vymizí nejpozději do týdne. Je důležité se alespoň 4 hodiny po zákroku vyhnout poloze v leže a předklonům, aby látka zůstala v místě aplikace. 12 hodin po aplikaci se pokuste vyhnout škrábání a dráždění míst, kde byl botulotoxin vpraven. 48 hodin po výkonu nesportujte a vyhněte se fyzicky náročnějším aktivitám. Týden po zákroku vynechte saunu, solárium, veřejné bazény, kosmetiku a masáže.

Možné komplikace při ošetření botulotoxinem

Ke komplikacím dochází velmi zřídka. Lokálně se může objevit zarudnutí, modřinky, otok nebo mírné pálení. Tyto obtíže zpravidla do jednoho týdne vymizí.

V ojedinělých případech pociťuje pacient bolesti hlavy, nevolnosti nebo nežádoucí ochablost svalů – spadlý koutek, povislé oční víčko, přehnaně omezenou mimiku nebo zhoršené vidění.

Při dostatečné zkušenosti lékaře jsou však rizika spojená s aplikací botulotoxinu minimální.

Jak dlouho vydrží výsledek aplikace botulotoxinu a jak často opakovat

Účinek může nastoupit již po 3 až 7 dnech po aplikaci. Optimální je přibližně po 2 týdnech.

Efekt botulotoxinu je dočasný, po nějaké době je substance zcela odbourána. První aplikace botulotoxinu vydrží zpravidla 3 až 6 měsíců, poté je možné výkon znovu zopakovat. Opakováním se intervaly prodlužují, tvorba mimických vrásek se zpomalí a nepoužíváním mimických svalů se odnaučíte mračení. Dá se říci, že čím déle na aplikaci botulotoxinu chodíte, tím je nižší frekvence mezi jednotlivými návštěvami.

V každém případě by však neměl být překročen maximální počet dvou opakování ročně.

Cena

Cena ošetření botulotoxinem záleží na množství aplikované látky. Během konzultace společně vypracujeme plán ošetření tak, aby bylo dosaženo kýženého výsledku. Na základě rozsahu ošetření  vám připravím kalkulaci.

Podrobnosti k cenám botulotoxinu.

 

Nejčastější

Dotazy

Kdy se dostaví efekt aplikace botulotoxinu?

Úplný účinek botulotoxinu se projeví již během několika dní po ošetření, v některých případech může nástup působení trvat až 14 dní.

Jak dlouho vydrží botulotoxin?

Účinná doba, kdy botulotoxin uvolní svaly, je zpravidla 3 až 5 měsíců, i když je to velmi individuální a záleží to na místě aplikace a vašich konkrétních dispozicích. Při opakovaných aplikacích se většinou doba působení prodlužuje. Doporučuji také domluvit si pravidelné aplikace, abyste zamezili tvorbě vrásek. Ty by pak musely být ošetřeny jinými způsoby, než je botulotoxin, jako jsou např. injekční výplně kyseliny hyaluronové pro vyhlazení vrásek.

Má botulinumtoxin nějaké vedlejší účinky?

Vedlejší účinky botulotoxinu jsou velmi ojedinělé. Jako po jakékoliv jiné injekční aplikaci se mohou objevit mírné otoky v místě vpichu, zčervenání nebo modřinky. Někteří pacienti mají jemné bolesti hlavy. Většina ovšem nevnímá žádné vedlejší účinky ošetření botulotoxinem.

Fotogalerie

Před a po

Obsah pro vás připravujeme

 

Recenze pacientů

Operace horních a dolních víček – skvělý výsledek

U paní primářky Třeškové jsem byla koncem září na operaci dolních a horních víček. Skvělá komunikace, příjemná, milá lékařka. Zákrok byl bezbolestný, v lokální anestezii. Pooperační průběh v pohodě, bez modřin, jen s menšími otoky. Po týdnu vyndání stehů, vše v pořádku. Jizvy pěkné, měkké, výsledný efekt skvělý. Jsem velmi spokojená a paní primářku doporučuji.

Ludmila H.

Zdroj: Známýlékař.cz

Naprostá spokojenost po operaci víček

K operaci očních víček jsem se odhodlávala dlouho, ale není se čeho bát, MUDr. Inka Třešková je naprostý profesionál. Při zákroku vše vysvětlila. Zákrok nebolel, pouze mírný tlak na oči. Před operací jsem se nemohla ani namalovat z důvodu pokleslých víček, nebyly vidět ani řasy. S výsledkem jsem teď po měsíci od operace naprosto spokojená, výsledek je viditelný. Děkuju.

Jana H.

Zdroj: Estheticon.cz

Lehčí a pohyblivější víčka

Podstoupila jsem zákrok operace horních očních víček z důvodu, že mi převisy překrývaly téměř i řasy. Nyní jsou horní víčka lehčí, pohyblivější. Jsem spokojená.

Libuše

Zdroj: Estheticon.cz

Blefaroplastika u MUDr. Inky Třeškové

Vstřícný přístup všech zaměstnanců, brzký termín vstupní konzultace i operace. S výsledkem blefaroplastiky jsem nyní, po šesti týdnech, velmi spokojená.

Jana T.

Zdroj: Estheticon.cz

Operace očních víček u MUDr. Inky Třeškové

S výsledkem operace jsem velice spokojena, stejně tak s profesionálním přístupem paní primářky a sálové sestry.

Zdroj: Estheticon.cz

Díky pár zákrokům vypadám o 10 let mladší

S paní doktorkou mám jen tu nejlepší zkušenost. Je to moc milá, energická mladá dáma. Jsem ráda, že jsem dala na doporučení a šla na konzultaci k ní. Pak už jsem jinam nechtěla. Cítím se a vypadám!! o deset let mladší. :). Kromě opravy převislých víček mi ještě vyhladila rýhy kolem úst a čárečky nad horním rtem. Nevěřila bych, jaký rozdíl to udělá! Až se na mě čas zase podepíše, ráda se vrátím a doporučuji!! Dámy, pokud Vás něco trápí. Neodkládejte to. Budete pak litovat, že jste nešly dříve, jako já. 🙂 L.

Zdroj: Estheticon.cz

Sjednejte si 

Konzultaci