Abdominoplastika

Důležité informace

Anestezie: celková
Délka operace: 2 hodiny
Hospitalizace: 2 až 3 dny
Běžný režim: po 2 až 4 týdnech

Po plastice břicha:

 

 • hospitalizace: 3 až 4 dny
 • drény: 2 až 3 dny
 • klidový režim: 5 až 7 dnů
 • kancelářská práce: po týdnu
 • celková rekonvalescence: 2 až 4 týdny
 • sport: po 8 týdnech
 • pooperační prádlo 6 až 8 týdnů
 • ochrana před sluncem: 3 měsíce

Co řeší abdominoplastika

 • Převis kůže na břiše
 • Povolenou břišní stěnu
 • Podkožní tuk v oblasti břicha
 • Rozestup přímých břišních svalů
 • Kýlu
 • Strie
 • Jizvu po císařském řezu

Abdominoplastika cena od:

38 000 Kč

Abdominoplastika neboli plastická operace břicha slouží k odstranění přebytečné kůže a vypnutí břišní stěny po masivní redukci váhy nebo po těhotenství. Vyřeší částečně i striovitou pokožku a její součástí je odstranění diastázy – rozestupu břišních svalů. To vše přispěje ke znovuzískání plochého tvaru břicha.

 

Co je to abdominoplastika

Po těhotenství nebo masivním zhubnutí vám možná zůstalo vypouklé břicho, povolená břišní stěna, kožní převis, strie. Po porodu se objevil rozestup břišních svalů. Necítíte se dobře, připadáte si neatraktivní, sebevědomí kleslo na bod nula, kožní záhyby způsobují vyrážku a opruzeniny. Až tak někdy vypadá dramatický scénář poté, co máte za sebou první úspěch – shození nadbytečných kilogramů nebo porod krásného miminka. Chcete se opět cítit ve své kůži? Oblékat si pěkné kousky a nestydět se v plavkách nebo prádle? Pak je plastika břicha řešením pro vás.

 

Pro koho je plastika břicha určená

Abdominoplastika je plastická operace určená mužům i ženám, které po těhotenství nebo radikální redukci váhy trápí přebytečný podkožní tuk v oblasti břicha, nadbytečná kůže nebo až převis kůže na břiše, rozestup břišních svalů, strie, případně jizva po císařském řezu. Někdy je nevzhledně rozvolněné břicho jednoduše důsledkem přibývajících let.

Nepomáhá ani sport ani další dieta, ztráta pružnosti kůže nedovolí břichu vrátit se do původní formy.

Cílem abdominoplastiky je zpevnění břišní stěny a opětovné nabytí plochého bříška.

Někdy je plastika břicha součástí komplexnějšího zákroku zvaného Body Lift, pomocí něhož dochází k formování rozsáhlejších partií těla, jako jsou stehna, hýždě, břicho, boky, prsa a paže.

 

Co naopak abdominoplastika nevyřeší

Občas se obzvláště pánové mylně domnívají, že je abdominoplastika zbaví pivního břicha. Bohužel to však možné není. Pivní břicho je totiž způsobeno nahromaděním tuku uvnitř břicha, nikoliv v podkoží. Tento vnitrobřišní tuk nelze abdominoplastikou odstranit.

V takovém případě doporučuji nejdříve zhubnout. Tuk, který na břiše v podkoží zůstane, a povolenou břišní stěnu pak můžeme formovat abdominoplastikou.

 

Kdy abdominoplastiku naplánovat

Operace si zejména vyžaduje dobrý zdravotní stav pacienta, který dosáhl svou optimální a stabilizovanou hmotnost. Pokud plánujete další zásadní redukci hmotnosti, doporučujeme s operací vyčkat.

Ženám po těhotenství doporučuji min. roční odstup od porodu a od ukončení kojení. Celkově je vhodné realizovat plastickou operaci břicha poté, co žena uzavře plánování rodiny nebo pokud alespoň v brzké době nemíní otěhotnět. Abdominoplastika sice další těhotenství nevylučuje, ale efekt operace břicha by těhotenství mohlo negativně ovlivnit.

Jestliže je vaším problémem více než povolená kůže v oblasti břicha diastáza, rozestup přímých břišních svalů, lze před invazivní operací zvážit vhodné specifické cvičení. Mnoho žen, které trpí diastázou a zároveň nemají příliš mnoho nežádoucího tuku na břiše, cvičením své vypouklé bříško po porodu vylepší a zploští.

 

Kompletní abdominoplastika – o zákroku

Kompletní abdominoplastika je náročným zákrokem, který by měl být prováděný zkušeným plastickým chirurgem v dobře vybaveném zdravotním zařízení. Probíhá v celkové anestezii a trvá 2 nebo i více hodin.

Dochází při ní k vypnutí celkových partií břicha – od stydké oblasti až k žebrům. Lékař prostřednictvím vodorovného řezu mezi kyčelními kostmi, podél pomyslné linie spodního prádla, odstraní nadbytečnou kůži i podkoží, sešije rozestup přímých břišních svalů (diastázu), případně odoperuje kýlu.

Následně přesadí pupík do nové polohy, která odpovídá správné fyziognomii. Tvar pupíku může být optimalizován do vertikálního tvaru.

Součástí operace bývá i tzv. lipektomie, tj. chirurgické odstranění podkožního tuku.

Nakonec lékař vypne kůži břicha směrem dolů a ránu sešije.

Vznikne vodorovná, až 50 cm dlouhá jizva, která je, pokud možno, umístěna tak, aby zůstala skrytá ve spodním prádle. Někdy vznikne i jizva kolem pupíku.

Někdy může abdominoplastiku doplnit i liposukce v oblasti pasu a dolních zad (boky, madla lásky).

Výsledkem abdominoplastiky je pak ploché bříško. Odstraněním části kůže vás operace břicha zbaví strií a může též dojít k optimalizaci jizvy po císařském řezu. Pupík získá mladistvý tvar.

Nevýhodou kompletní abdominoplastiky je poměrně dlouhá jizva ve spodní části břicha. Vždy se však snažíme, aby byla umístěna tak, že ji později zakryje spodní prádlo. Navíc při správné péči jizvy časem ztratí svou výraznost, dobře se zahojí a splyne s okolní kůží.

Při plastice břicha je také třeba počítat s dlouhou a náročnou rekonvalescencí.

 

Co je to mini-abdominoplastika

Mini abdominoplastika je částečná, menší operace břicha, při které dochází k vypnutí kůže ve spodní části břicha, tj. mezi pupíkem a stydkou kostí. Součástí mini abdominoplastiky není sešití přímých břišních svalů. Pupík při mini abdominoplastice není dotčen, i když se díky pohybu kůže v dolní části břicha posune o něco níže.

I při mini abdominoplastice vzniká řez, a tedy i následná horizontální jizva v pubické oblasti. Je ovšem kratší než v případě celkové abdominoplastiky, zpravidla mezi 5 a 10 cm.

Tato metoda se hodí spíše pro štíhlé pacienty bez kožního nadbytku, kteří chtějí optimalizovat dolní partie břicha. Jedná se o jednodušší operaci s menšími riziky.

 

Kdy stačí liposukce břicha

Jednoduše v případech, kdy pacient není postižen diastázou, kůže nepoznamenaly strie, množství nadbytečné kůže není tak velké, kůže je pevná a pružná, takže se přizpůsobí novým tvarům odsáté oblasti.

 

Před operací

Předpokladem úspěšné operace je důkladná konzultace. Při ní si vyslechnu vaše přání a očekávání. Vyšetřím vás, abych zjistila, jaký typ operace je pro vás vhodný – zda se vás týká pouze liposukce břicha nebo je potřeba odstranit nadbytky kůže, případně ošetřit diastázu nebo i kýlu. Je dobré, když máte připravené veškeré své dotazy, abychom je mohli společně prodiskutovat. Cílem konzultace je také stanovit, jakého reálného výsledku můžeme operací dosáhnout.

Během našeho rozhovoru také obdržíte zevrubné informace o zákroku a době pooperační, na kterou je potřeba se připravit. Dozvíte se, jaká předoperační vyšetření je třeba absolvovat a odnesete si Pokyny před operací.

Před samotným výkonem je třeba vysadit nebo po poradě s lékařem upravit užívání některých léků, např. takových, které ředí krev: Acylpirin, Aspirin, Alnagon, Mironal, Warfarin, Clopidogrel, Pradaxa, Ibuprofen, Brufen atd. Ale také Wobenzym a léky ovlivňující cévní stěnu, jako je Detralex.

Kuřákům kladu na srdce, aby přestali kouřit nebo alespoň v období 3 týdnů před operací a po operaci přerušili svůj zlozvyk. Hrozí jim totiž zásadní komplikace při hojení.

Kůže by před abdominoplastikou měla být bez podstatnějšího opálení.

Jakákoliv onemocnění až 3 týdny před výkonem, byť by byla mírná, nahlaste lékaři.

Na samotnou operaci se dostavíte po 12-ti hodinovém lačnění.

Před odchodem na sál si zakreslím na vašem těle průběh řezu a oblasti, které budou odstraněny, a nové umístění pupíku.

 

Rekonvalescence a hojení po abdominoplastice

Úspěch operace a konečný výsledek záleží z velké míry na pooperační péči a na tom, jak starostlivě pacient dbá na pokyny a doporučení lékaře.

Bezprostředně po operaci zůstáváte pod lékařským dohledem v hospitalizaci. Břicho je zpevněno bandáží. Po dobu hospitalizace jsou v ráně zavedeny drény pro odvedení tekutin z těla. Drény jsou zpravidla vytaženy druhý až třetí den po operaci.

Abdominoplastika je často v prvních dnech až týdnech spojená s bolestmi – kýchnutí, kašel, vzpřímená chůze, změny poloh ze sedu do lehu a naopak – to všechno bolí a většina pacientů si na pomoc vezme analgetika. Pomůže lehce schoulená, skrčená poloha, která odlehčí břišním svalům.

Po týdnu přicházíte na kontrolu a převazy. Následný plán kontrol stanovíme dle vaší individuální situace a zdravotního stavu.

Během prvních 4 týdnů se vyhněte zvedání těžkých předmětů, je také dobré zajistit si pomoc v domácnosti a s dětmi. Celkově vám bude vyhovovat spíše klidnější režim a odpočinek. Také strava by měla být spíše dietní, protože zvýšená peristaltika trávicího ústrojí by zbytečně namáhala organizmus. Jezte proto spíše více malých lehkých porcí.

Je třeba si uvědomit, že plastika břicha je skutečně velkým zásahem do organizmu, proto respektujte své tělo a poskytněte mu čas na zhojení.

 

Péče o jizvy po plastice břicha

Jizva po abdominoplastice je jednou z nevýhod operace. Lze ji minimalizovat pravidelnou tlakovou masáží přibližně od 14. dne po operaci. Provádíme ji pětkrát denně následujícím způsobem: na jizvu působíme pomocí prstu tlakem po dobu ca 15 vteřin. Poté prst zvedneme a posuneme vedle. Takto postupujeme podél celé jizvy. Pomoci si můžeme mastným krémem. Pozor ovšem, po jizvě nepřejíždíme, mohlo by dojít k jejímu poškození.

Podpůrně při hojení jizev působí speciální, v lékárně běžně dostupné, náplasti a přípravky.

Jizvy chraňte důsledně před sluncem – 3 měsíce po operaci mechanicky oblečením, poté používejte ochranný sluneční krém s vysokým UV faktorem 50+.

 

Jaké komplikace se mohou objevit po abdominoplastice

Každá operace obnáší jistá rizika. Jejich pravděpodobnost je redukována výběrem zkušeného plastického chirurga. I když komplikacím s maximální péčí předcházíme, mohou některé z nich nastat a pacient by o nich měl být předem informován.

Obecným rizikem je vznik hematomů, otoků a krvácení. Otoky se zpravidla samy během několika dní po operaci vstřebají. Pokud se tvoří nadměrný tkáňový mok v podkoží (serom), odvedeme jej drénem nebo injekčně odsajeme.

Proti případným infekcím, které by mohly vést k horšímu hojení rány, se preventivně nasazují antibiotika.

Abychom zabránili tromboembolické nemoci, tvorbě krevních sraženin, oblékáme pacientům při operaci speciální stahovací punčochy a doporučujeme po operaci dostatečný pitný režim.

Může se také objevit alergie na anestetika, medikaci a operační materiál.

Jizvy obecně nepovažujeme za komplikaci, problémy nastávají jen při sklonu pacienta k horšímu hojení jizev, např. u keloidních jizev. Zřídkakdy se objeví nekróza, odumření tkáně v místě řezů/jizev.

Dočasně zaznamenají někteří pacienti snížení citu v operované oblasti. Jedná se však převážně o dočasný jev, který do několika týdnů, když se povrchové nervy obnoví, opět pomine.

 

Kdy hradí plastiku břicha pojišťovna

Z veřejných prostředků hradí zdravotní pojišťovna jen zákroky, které mají medicínskou indikaci, nikoliv estetickou. U operace břicha to znamená:

 • zásadní kožní převis po redukci hmotnosti způsobující kožní problémy
 • rozestup břišních svalů mající za následek zdravotní potíže jako únik moči nebo trávicí potíže

Pro posouzení zdravotní pojišťovnou musí pacienta doporučit plastický chirurg a nárok musí schválit revizní lékař pojišťovny.

Pokud si nejste jisti, zda ve vašem případě jde o zdravotní indikaci nebo jen estetický problém, domluvte si konzultaci a probereme to spolu.

 

Cena plastické operace břicha

Cena abdominoplastiky závisí na rozsahu a zvolené metodě operace a dále na délce hospitalizace. Orientační ceny najdete v ceníku, přesnou cenu operace vám sdělím během konzultace.

Více o ceně abdominoplastiky.

Nejčastější dotazy

FAQ abdominoplastika

Hradí plastiku břicha zdravotní pojišťovna?

Aby pojišťovna uhradila plastickou operaci břicha, musí k ní být jasná zdravotní indikace, nikoliv pouze estetický problém. Zdravotní indikací, kterou revizní lékař pojišťovny na návrh plastického chirurga může schválit, je:

 • Diastáza neboli rozestup přímých břišních svalů, který způsobuje zdravotní problémy (trávící potíže, únik moči při námaze nebo smíchu)
 • výrazný převis kůže po radikální redukci váhy způsobující kožní problémy
Co když po abdominoplastice přiberu?

Několik měsíců před operací byste měl(a) dosáhnout a udržet si stabilní hmotnost bez výrazných výkyvů. Sem tam nějaké kilo nahoru nebo dolů nevadí, ale podstatnějších váhových změn byste se měla vyvarovat, aby byl výsledek operace optimální a udržitelný.

Kdy mohu po plastické operaci břicha opět sportovat?

Po abdominoplastice by pacientka měla min. 6 měsíců vynechat sport. Podle toho, jak se rány budou hojit, může od sedmého týdne pomalu s tréninkem a sportovními aktivitami začít, nicméně pro začátek se vyhnout cvikům zatěžujícím přímé břišní svaly. Pokud si nejste jistá (jistý), odkdy a jaké pohybové aktivity jsou vhodné, nebojte se je se mnou zkonzultovat. Správná rekonvalescence po zákroku je polovina úspěchu plastické operace.

Budu mít po plastice břicha bolesti?

Je úplně normální a prakticky pravděpodobné, že v prvních dnech po operaci budete pociťovat bolesti v oblasti břicha. Při abdominoplastice totiž dochází k zásahu do vnitřních struktur. Bolesti vás zcela správně budou nabádat ke klidu, který je potřeba pro dobré zhojení a rekonvalescenci. Zaznamenáte zřejmě pnutí v podbřišku a budete mít pocit, že se nemůžete narovnat. Lehký předklon odlehčí vašemu bříšku. Kašlání nebo smích budou také zpočátku nepříjemné, protože to všechno jsou činnosti projevující se na břišních svalech a bránici. Vnímání bolesti je u každého velmi individuální. Všechny tyto obtíže pomůže řešit lehká medikace pomocí běžně dostupných léků tišících bolest a zánět.

Fotogalerie

Abdominoplastika před a po

Recenze plastika břicha

Můj sen o hezkém bříšku se stal skutečností

Sen o hezkém bříšku se stal skutečností po abdominoplastice u paní primářky Třeškové.
Rok po operaci a stále se nemohu vynadívat.
Celý její tým včetně sestřiček a nelékařských pracovníků je úžasný.
Byla jsem velmi spokojená s péčí, které se mi po dobu hospitalizace dostávalo a celou dobu jsem se cítila opravdu báječně.

Lucie B.

Zdroj: Osobní hodnocení

Abdominoplastika u paní Prim. Mudr. Třeškové, Ph.D.

Od prvního okamžiku mne paní primářka přesvědčila svým chováním, úsměvem a profesionalitou, že jsem v těch pravých rukou. Operace břicha proběhla v pořádku a personál se staral skvěle.A výsledek? Mám bříško jako ve dvaceti, jestli jsem kdy vůbec tak ploché měla. Jsem sebevědomá a šťastná, trauma, které jsem měla, je pryč. Ženy, pokud váháte, jděte do toho, stojí to za to.

Radmila F.

Zdroj: Estheticon.cz

Abdominoplastika od Prim. MUDr. Třeškové

Tímto bych chtěla moc poděkovat, paní Prim. MUDr. Třeškové, která je naprostým profesionálem ve svém oboru, ale co je nejdůležitější, vrátila mi sebevědomí skvěle odvedenou operací, se kterou jsem nadmíru spokojená. Moc jsem se zákroku bála, ale svojí pozitivní náladou mě doslova „nakazila“ a já se nemohla dočkat, až mě bude operovat. Výsledek je perfektní. Ploché břicho, s tenkou jizvou a to vše bez komplikací. I pooperační ošetření a následné kontroly na jedničku. Moc jí děkuji a přeji mnoho spokojených pacientek jako já. Naprosto doporučuji. Je milá, usměvavá a sympatická.

Zdroj: Estheticon.cz

Sjednejte si konzultaci

Abdominoplastika Plzeň