Plastická operace uší (Otoplastika)

Důležité informace

Délka operace: 1 hodina
Typ anestezie: většinou lokální
Hospitalizace: 1 den při celkové anestezii
Klidový režim: 1 týden

Po operaci:

Obvaz:

  • 24 h po dobu 2 až 3 týdnů
  • 6 týdnů při sportu a spánku

Nemýt vlasy: 2 týdny
Kadeřnice: po 2 týdnech
Sport: po 2 týdnech

Cena od :

14 000 Kč

Odstáté boltce patří mezi nejčastější deformace uší. Zatímco v budhistických kulturách jsou chápány jako symbol inteligence a moudrosti, v západních kulturách budí spíše posměch. Obzvláště u dětí mohou vést k pocitům méněcennosti v kolektivu a někdy dokonce až k vážnějším psychickým poruchám.

Načasování operace a ideální věk pro otoplastiku

Obecně je možné operaci provádět relativně brzy v dětském věku. Již kolem čtvrtého až pátého věku života dítěte jsou ušní boltce plně vyvinuté a mohou být korigovány. Má to význam v případě, kdy chceme dítě chránit před posměchem ve školce nebo škole. Na druhou stranu je důležité, aby potřebu operace cítilo samo dítě, aby si to samo přálo. Často se setkávám s tím, že až kolem čtrnáctého věku života se odstáté uši stávají pro dospívající dítě problémem a tehdy nastává ten správný impulz a moment pro operaci. Odstáté uši mohou být operovány i u dospělých.

Cíl operace uší

Otoplastika umí relativně snadno vyřešit vcelku jasně viditelný problém, takže operace vede v naprosté většině případů ke spokojenosti pacientů. I když odstává jen jedno z uší, operují se často obě, aby bylo dosaženo rovnoměrného výsledku. I tak není cílem naprostá symetrie, protože ta by nebyla přirozená. Žádné ucho se nikdy nerovná druhému, před operací, ani po ní.

Kromě odstátých boltců v oblasti uší umíme řešit i méně časté anomálie, jako je např.:

  • Mikroocie – malé nevyvinuté boltce
  • Anocie – žádné, chybějící ušní boltce
  • Malformace uší po zranění

 

Před operací

Důležitou součástí operace uší je konzultace. Během ní společně probereme vaše očekávání, průběh operace, přípravu na ni a budu Vás informovat o tom, jak je třeba se připravit na období po operaci, aby se rány dobře hojily. Připravte si na konzultaci dotazy, které vám ráda zodpovím.

Několik dní před operací doporučuji vysadit léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou. Jedná se o většinou o léky na tlumení bolestí, jako je např. Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin, Mironal, Godasal atd. Jejich účinkem dochází k ředění krve a mohlo by dojít k nadměrnému krvácení rány.

Pacient by před operací uší měl také zredukovat na minimum konzumaci alkoholu a nikotinu.

Pokud trpíte alergiemi nebo nějakými nemocemi, informujte lékaře.

Domluvíme-li se na celkové anestezii během operace, je třeba zajistit si stanovená předoperační vyšetření, 6 hodin před samotným zákrokem pak nepít a nejíst.

 

Průběh operace

Operace uší je častěji prováděna ambulantně v místním znecitlivění. Při operaci v lokální anestezii, budete cítit během výkonu tlak nebo tahání v oblasti uší.

U malých dětí volím častěji celkovou anestezii. Během operace je v takovém případě přítomen anesteziolog dohlížející po celou dobu na průběh výkonu.

Operace trvá přibližně hodinu. Pacient při ní leží na zádech. Lékař vydezinfikuje oblast obličeje a zbytek těla je sterilně zakryt.

Řez je při otoplastice veden v záhybu za uším boltcem. Následně je odstraněn kožní nadbytek. Lékař provede dle zvolené metody preparaci, zjemnění nebo vytnutí části chrupavky. Pomocí stehů je chrupavka a poloha boltce upravena do požadované pozice.

Boltce jsou po výkonu přikryty sterilní náplastí a přes uši je umístěna elastická bandáž. Ta je po několika dnech nahrazena jemnějším obvazem nebo speciální čelenkou.

Pacient operovaný v lokální anestezii odchází po zákroku do domácí rekonvalescence, celková narkóza vyžaduje pobyt pacienta na klinice do druhého dne.

 

Rekonvalescence po operaci

Bezprostředně po operaci pacient pociťuje lehké bolesti boltců, které lze tišit dostupnými analgetiky. Někdy se mohou v místě výkonu objevit malé modřiny.

Dva až čtyři týdny po operaci je nutné nosit obvaz nebo čelenku 24 hodin denně, při sportu celkově 6 týdnů, aby nedošlo k porušení polohy boltce. Uši jsou v tomto období citlivé na pohmat, rána se hojí a místo operace může být mírně nateklé.

Při spánku doporučujeme zejména v prvních dnech až týdnech polohu na zádech.

Pokud byla rána fixována nevstřebatelnými stehy, přijde pacient po 5 až 10 dnech na odstranění stehů.

Konečný tvar uší je vidět až po 2 nebo 3 měsících, poté, co pomine celkový otok. Jizva se hojí zpravidla velmi dobře, postupem času vybledne a později je téměř nerozpoznatelná. Díky umístění za ušním boltcem je skrytá, prakticky neviditelná.

 

Pracovní neschopnost a omluvenka ve škole

Počítejte s několika dny, ideálně jedním týdnem po operaci na rekonvalescenci v klidu doma. Děti by další týden až dva měly být osvobozeny z tělocviku, dospělí se vyhnout sportovním aktivitám.

 

Praktické rady po operaci uší

Návštěvu kadeřnictví si naplánujte raději před operací, aby nedošlo k namočení obvazu a kontaktu rány s kadeřnickými přípravky. Se samotným mytím hlavy byste měli počkat také přibližně 2 týdny, další 4 týdny je vyžadována při mytí vlasů určitá opatrnost.

Náušnice na měsíc po operaci odložte. Pokud nosíte brýle, doporučuji je po stejnou dobu nahradit kontaktními čočkami. Obroučky totiž zatěžují ušní chrupavku a mohly by zhoršit nebo narušit průběh hojení.

 

Možné komplikace po otoplastice

Komplikace po operaci uší nejsou časté. Otoplastika patří k bezproblémovým rutinním zákrokům. Mírná bolestivost po výkonu trápí spíše dospělé vzhledem intenzivnějšímu nervovému zásobení ucha, děti ji snášejí obvykle lépe. Dá se jednoduše mírnit léky proti bolesti.

Teoreticky může dojít k lokální infekci v okolí stehu nebo v chrupavce. U kuřáků se může objevit místní nekróza, odumírání kůže nad chrupavkou. Proto je doporučeno před operací omezit nebo raději úplně vynechat kouření.

 

Jak dlouho přetrvá výsledek otoplastiky

Výsledek toho zákroku je zpravidla trvalý. Pokud pacient z nějakého důvodu s výsledkem operace není spokojený, lze provést reoperaci.

 

Cena a úhrada

U dětí hradí operaci uší zdravotní pojišťovna do 10 let. Také u dospělých, pokud trpí vrozenou odchylkou ušního boltce, je možné zažádat o úhradu zdravotní pojišťovnu.

 

Nejčastější

Dotazy

Jak dlouho přetrvá výsledek operace uší

Otoplastika je operací, která přináší zpravidla doživotní výsledek. K reoperacím dochází jen zřídka.

Zůstanou po operaci uší jizvy

Jizvy jsou velmi nenápadné, protože jsou skryté v rýze za ušním boltcem. Hojí se většinou dobře, časem vyblednou a nejsou téměř vidět.

Který věk je ideální pro operaci uší

Kolem čtvrtého až pátého roku života je již uzavřen růst ušního boltce. Pokud dítě pociťuje odstáté uši jako handicap, lze přistoupit k operaci uší. Jinak lze odstáté uši operovat v jakémkoliv věku i během dospělosti.

Fotogalerie

Před a po

Tento obsah pro vás připravujeme

Recenze pacientů

Operace očních víček u MUDr. Inky Třeškové

Oční víčka

Zdroj: Estheticon.cz

S výsledkem operace jsem velice spokojena., stejně tak s profesionálním přístupem paní primářky a sálové sestry.

Díky pár zákrokům vypadám o 10 let mladší

Oční víčka

Zdroj: Estheticon.cz

S paní doktorkou mám jen tu nejlepší zkušenost. Je to moc milá, energická mladá dáma. Jsem ráda, že číst dál

Sjednejte si 

Konzultaci