Otoplastika (Plastická operace uší)

Důležité informace

Délka operace: 1 hodina
Typ anestezie: většinou lokální
Hospitalizace: 1 den při celkové anestezii
Klidový režim: 1 týden

Otoplastika rekonvalescence:

Obvaz:

  • 24 h po dobu 2 až 3 týdnů
  • 6 týdnů při sportu a spánku

Nemýt vlasy: 2 týdny
Kadeřnice: po 2 týdnech
Sport: po 2 týdnech

Otoplastika cena od:

14 000 Kč

Odstáté boltce patří mezi nejčastější deformace uší. Zatímco v budhistických kulturách jsou chápány jako symbol inteligence a moudrosti, v západních kulturách budí spíše posměch. Obzvláště u dětí mohou vést k pocitům méněcennosti v kolektivu a někdy dokonce až k vážnějším psychickým poruchám. Prim. MUDr. Inka Třešková, PhD.  pro Vás připravila základní informace o otoplastice, které je dobré před operací znát: 

Načasování operace a ideální věk pro otoplastiku

Obecně je možné operaci odstátých uší provádět relativně brzy v dětském věku. Již kolem čtvrtého až pátého věku života dítěte jsou ušní boltce plně vyvinuté a mohou být korigovány. Otoplastika má význam v případě, kdy chceme dítě chránit před posměchem ve školce nebo škole. Na druhou stranu je důležité, aby potřebu operace cítilo samo dítě, aby si to samo přálo. Často se setkávám s tím, že až kolem čtrnáctého věku života se odstáté uši stávají pro dospívající dítě problémem a tehdy nastává ten správný impulz a moment pro operaci. Odstáté uši mohou být operovány i u dospělých.

Cíl operace otoplastika

Otoplastika umí relativně snadno vyřešit vcelku jasně viditelný problém, takže operace vede v naprosté většině případů ke spokojenosti pacientů. I když odstává jen jedno z uší, operují se často obě, aby bylo dosaženo rovnoměrného výsledku. I tak není cílem naprostá symetrie, protože ta by nebyla přirozená. Žádné ucho se nikdy nerovná druhému, před operací, ani po ní.

Kromě odstátých boltců v oblasti uší umíme řešit i méně časté anomálie, jako je např.:

  • Mikroocie – malé nevyvinuté boltce
  • Anocie – žádné, chybějící ušní boltce
  • Malformace uší po zranění

 

Před otoplastikou

Důležitou součástí operace uší je konzultace. Během ní společně probereme vaše očekávání, průběh operace, přípravu na ni a budu Vás informovat o tom, jak je třeba se připravit na období po operaci, aby se rány dobře hojily. Připravte si na konzultaci dotazy, které vám ráda zodpovím.

Několik dní před operací doporučuji vysadit léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou. Jedná se o většinou o léky na tlumení bolestí, jako je např. Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin, Mironal, Godasal atd. Jejich účinkem dochází k ředění krve a mohlo by dojít k nadměrnému krvácení rány.

Pacient by před plastikou uší měl také zredukovat na minimum konzumaci alkoholu a nikotinu.

Pokud trpíte alergiemi nebo nějakými nemocemi, informujte lékaře.

Domluvíme-li se na celkové anestezii během operace, je třeba zajistit si stanovená předoperační vyšetření, 6 hodin před samotným zákrokem pak nepít a nejíst.

 

Průběh otoplastiky

Operace uší je častěji prováděna ambulantně v místním znecitlivění. Při operaci v lokální anestezii, budete cítit během výkonu tlak nebo tahání v oblasti uší.

U malých dětí volím častěji celkovou anestezii. Během operace je v takovém případě přítomen anesteziolog dohlížející po celou dobu na průběh výkonu.

Operace trvá přibližně hodinu. Pacient při ní leží na zádech. Lékař vydezinfikuje oblast obličeje a zbytek těla je sterilně zakryt.

Řez je při otoplastice veden v záhybu za uším boltcem. Následně je odstraněn kožní nadbytek. Lékař provede dle zvolené metody preparaci, zjemnění nebo vytnutí části chrupavky. Pomocí stehů je chrupavka a poloha boltce upravena do požadované pozice.

Boltce jsou po výkonu přikryty sterilní náplastí a přes uši je umístěna elastická bandáž. Ta je po několika dnech nahrazena jemnějším obvazem nebo speciální čelenkou.

Pacient operovaný v lokální anestezii odchází po zákroku do domácí rekonvalescence, celková narkóza vyžaduje pobyt pacienta na klinice do druhého dne.

 

Otoplastika rekonvalescence

Bezprostředně po operaci pacient pociťuje lehké bolesti boltců, které lze tišit dostupnými analgetiky. Někdy se mohou v místě výkonu objevit malé modřiny.

Dva až čtyři týdny po operaci je nutné nosit obvaz nebo čelenku 24 hodin denně, při sportu celkově 6 týdnů, aby nedošlo k porušení polohy boltce. Uši jsou v tomto období citlivé na pohmat, rána se hojí a místo operace může být mírně nateklé.

Při spánku doporučujeme zejména v prvních dnech až týdnech polohu na zádech.

Pokud byla rána fixována nevstřebatelnými stehy, přijde pacient po 5 až 10 dnech na odstranění stehů.

Konečný tvar uší je vidět až po 2 nebo 3 měsících, poté, co pomine celkový otok. Jizva se hojí zpravidla velmi dobře, postupem času vybledne a později je téměř nerozpoznatelná. Díky umístění za ušním boltcem je skrytá, prakticky neviditelná.

 

Pracovní neschopnost a omluvenka ve škole

Počítejte s několika dny, ideálně jedním týdnem po operaci na rekonvalescenci v klidu doma. Děti by další týden až dva měly být osvobozeny z tělocviku, dospělí se vyhnout sportovním aktivitám.

 

Praktické rady po operaci uší

Návštěvu kadeřnictví si naplánujte raději před operací, aby nedošlo k namočení obvazu a kontaktu rány s kadeřnickými přípravky. Se samotným mytím hlavy byste měli počkat také přibližně 2 týdny, další 4 týdny je vyžadována při mytí vlasů určitá opatrnost.

Náušnice na měsíc po operaci odložte. Pokud nosíte brýle, doporučuji je po stejnou dobu nahradit kontaktními čočkami. Obroučky totiž zatěžují ušní chrupavku a mohly by zhoršit nebo narušit průběh hojení.

 

Možné komplikace po otoplastice

Komplikace po operaci uší nejsou časté. Otoplastika patří k bezproblémovým rutinním zákrokům. Mírná bolestivost po výkonu trápí spíše dospělé vzhledem intenzivnějšímu nervovému zásobení ucha, děti ji snášejí obvykle lépe. Dá se jednoduše mírnit léky proti bolesti.

Teoreticky může dojít k lokální infekci v okolí stehu nebo v chrupavce. U kuřáků se může objevit místní nekróza, odumírání kůže nad chrupavkou. Proto je doporučeno před operací omezit nebo raději úplně vynechat kouření.

 

Jak dlouho přetrvá výsledek otoplastiky

Výsledek toho zákroku je zpravidla trvalý. Pokud pacient z nějakého důvodu s výsledkem operace není spokojený, lze provést reoperaci.

 

Plastická operace uší cena

U dětí hradí operaci uší zdravotní pojišťovna do 10 let. Také u dospělých, pokud trpí vrozenou odchylkou ušního boltce, je možné zažádat o úhradu zdravotní pojišťovnu. Mimo tyto případy lze podstoupit operaci uší na vlastní náklady.

Více k cenám plastických operací Prim. MUDr. Inky Třeškové.

 

Nejčastější dotazy

FAQ otoplastika 

Jak dlouho přetrvá výsledek otoplastiky

Otoplastika je operací, která přináší zpravidla doživotní výsledek. K reoperacím dochází jen zřídka.

Zůstanou po operaci uší jizvy

Jizvy jsou velmi nenápadné, protože jsou skryté v rýze za ušním boltcem. Hojí se většinou dobře, časem vyblednou a nejsou téměř vidět.

Který věk je ideální pro otoplastiku

Kolem čtvrtého až pátého roku života je již uzavřen růst ušního boltce. Pokud dítě pociťuje odstáté uši jako handicap, lze přistoupit k operaci uší. Jinak lze odstáté uši operovat v jakémkoliv věku i během dospělosti. Otoplastika je relativně nerizikový zákrok, proto není potřeba se jí bát.

Je plastická operace uší hrazená zdravotní pojišťovnou?

Ano i ne. Pokud se jedná o operaci odstátých boltců, pak můžete s úhradou zdravotní pojišťovny počítat do 10. roku věku dítěte. Po 10. roce si hradí operaci uší pacient sám.

Kolik stojí plastická operace uší?

Cena otoplastiky je u nás na plastické chirurgii Plzeň Lochotín je obvykle 14.000 Kč. Konečná cena záleží na tom, zda je zákrok prováděn v místní nebo celkové anestezii.

Obvaz nebo čelenka po otoplastice - jak dlouho?

Obvaz nebo speciální čelenka mají za úkol fixovat polohu boltců v nové pozici. Doporučuji nosit ji 2 až 4 týdny nepřetržitě 24hodin, tedy i přes noc. Při sportu by ji pacient měl oblékat celkově 6 týdnů.

Mohu nosit po otoplastice náušnice nebo piercing v uších?

Samozřejmě, po operaci uší a zahojení rány není důvod oželit náušnice nebo piercing v uších.

Kdy je možné si po otoplastice umýt vlasy?

Ušní boltce mohou být v kontaktu s vodou již další den po operaci. Pacientům doporučuji umýt si vlasy večer nebo ráno před otoplastikou. Již další den je pak možné si vlasy znovu omýt. 

Je potřeba po otoplastice neschopenka?

Nástup do práce po otoplastice je individuální a liší se člověk od člověka, záleží také na charakteru práce, kterou provozujete. Medicínsky není neschopenka nutná, ale pokud se pacient necítí dobře nebo má bolesti, pak je doporučujeme pár dní volna.

Mám uši po otoplastice chladit?

Ano, prosím. Chlazení ušních boltců je nejefektivnější prvních 48 hodin po operaci. Lokálním chlazením zamezíte otokům a bolesti.

Pozor však na techniku chlazení – je vhodné použít chladící gelové sáčky, předem vychlazené v ledničce (nikoliv mrazáku). Zmrazený polštářek by mohl poškodit tkáň a její prokrvení. Mezi gelový polštářek a ucho přiložte čistý kapesník (šátek, tkaninu nebo gázu).

Fotogalerie

Před a po fotografie otoplastika

Tento obsah pro vás připravujeme

Recenze pacientů otoplastika

Operace horních a dolních víček – skvělý výsledek

U paní primářky Třeškové jsem byla koncem září na operaci dolních a horních víček. Skvělá komunikace, příjemná, milá lékařka. Zákrok byl bezbolestný, v lokální anestezii. Pooperační průběh v pohodě, bez modřin, jen s menšími otoky. Po týdnu vyndání stehů, vše v pořádku. Jizvy pěkné, měkké, výsledný efekt skvělý. Jsem velmi spokojená a paní primářku doporučuji.

Ludmila H.

Zdroj: Známýlékař.cz

Naprostá spokojenost po operaci víček

K operaci očních víček jsem se odhodlávala dlouho, ale není se čeho bát, MUDr. Inka Třešková je naprostý profesionál. Při zákroku vše vysvětlila. Zákrok nebolel, pouze mírný tlak na oči. Před operací jsem se nemohla ani namalovat z důvodu pokleslých víček, nebyly vidět ani řasy. S výsledkem jsem teď po měsíci od operace naprosto spokojená, výsledek je viditelný. Děkuju.

Jana H.

Zdroj: Estheticon.cz

Lehčí a pohyblivější víčka

Podstoupila jsem zákrok operace horních očních víček z důvodu, že mi převisy překrývaly téměř i řasy. Nyní jsou horní víčka lehčí, pohyblivější. Jsem spokojená.

Libuše

Zdroj: Estheticon.cz

Blefaroplastika u MUDr. Inky Třeškové

Vstřícný přístup všech zaměstnanců, brzký termín vstupní konzultace i operace. S výsledkem blefaroplastiky jsem nyní, po šesti týdnech, velmi spokojená.

Jana T.

Zdroj: Estheticon.cz

Operace očních víček u MUDr. Inky Třeškové

S výsledkem operace jsem velice spokojena, stejně tak s profesionálním přístupem paní primářky a sálové sestry.

Zdroj: Estheticon.cz

Díky pár zákrokům vypadám o 10 let mladší

S paní doktorkou mám jen tu nejlepší zkušenost. Je to moc milá, energická mladá dáma. Jsem ráda, že jsem dala na doporučení a šla na konzultaci k ní. Pak už jsem jinam nechtěla. Cítím se a vypadám!! o deset let mladší. :). Kromě opravy převislých víček mi ještě vyhladila rýhy kolem úst a čárečky nad horním rtem. Nevěřila bych, jaký rozdíl to udělá! Až se na mě čas zase podepíše, ráda se vrátím a doporučuji!! Dámy, pokud Vás něco trápí. Neodkládejte to. Budete pak litovat, že jste nešly dříve, jako já. 🙂 L.

Zdroj: Estheticon.cz

Sjednejte si konzultaci

Otoplastika Plzeň