Zmenšení prsou (redukce)

Důležité informace

Anestezie: celková
Délka operace: 1,5 až 3 hodiny
Hospitalizace: 1 až 2 dny
Běžný režim: po 1 až 2 týdnech
Sport: po 4 až 6 týdnech

Po operaci:

 

 • sprchování: po 4 dnech
 • kancelářská práce: po 1 až 2 týdnech
 • řízení automobilu: po 1 až 2 týdnech
 • sport a fyzická zátěž: po 5 až 6 týdnech
 • spánek na zádech: 4 až 6 týdnů
 • elastická podprsenka: 6 týdnů / 24 h denně

Problémy způsobené velkými prsy

 • bolesti zad
 • bolesti hlavy a migrény
 • vadné držení těla
 • zářezy ramínek podprsenky
 • ekzémy a infekce pod prsy
 • estetické problémy
 • společenský handicap

Co je příčinou velkých prsou

 • váhový přírůstek
 • důsledek kojení
 • genetické dispozice
 • endokrinní nebo metabolická onemocnění 

Terminologie velikostí prsou

 • Ideální velikost: 200–350 ml
 • Mírná hypertrofie: 400–600 ml
 • Střední hypertrofie: 600–800 ml
 • Výrazná hypertrofie: 800–1000 ml
 • Makromastie: 1000–1500 ml
 • Gigantomastie: nad 1500ml

Zmenšení prsou cena od:

40 000 Kč

Říká se, že prsa jsou symbolem ženství. Co ale dělat, když vám je naděleno příliš, prsa jsou příliš velká, způsobují bolesti páteře a hlavy, tíží vás při sportu, v záhybech kůže vás dráždí ekzém, a navíc se sama sobě nelíbíte, třeba až tak, že se stydíte na koupališti či před partnerem. Někdy za to mohou vrozené dispozice, někdy se prsa nevrátí ke své velikosti a tvaru po kojení, jindy jsou důsledkem nadváhy. Ať tak či onak, řešení existuje. Jmenuje se redukční mammaplastika.

Co je cílem redukce prsou

Tato operace vás zbaví zdravotních, estetických i psychických problémů spojených s nadměrnými prsy.

Její podstatou je odstranění hypertrofie, tj. nadbytečné prsní tkáně, až již v podobě zbytnělé prsní žlázy nebo tuku. Často bývá spojená s dalšími výkony, jako např.:

Kdy je možné zmenšení prsou podstoupit

Pro zdárný výsledek operace je dobré, aby byla velikost i tvar prsou po kojení stabilizována. Doporučuji tedy plánovat zákrok nejdříve 6 měsíců po ukončení kojení.

Pokud žena trpí akutním ekzémem nebo plísněmi v podprsních rýhách, je potřeba toto před operací nejdříve zaléčit.

Před operací

Prvním krokem je konzultace, během které si vyslechnu, jaké konkrétní problémy vám způsobují příliš vyvinutá prsa, jaké velikosti chcete operací dosáhnout, zhodnotím elasticitu kůže a celkové možnosti operace. Navrhnu operační techniku a seznámím vás s průběhem zákroku, přípravou na něj a také s opatřeními, která byste měla dodržet během rekonvalescence. Obdržíte písemné Pokyny před operací.

Jelikož je zmenšení prsou prováděno v celkové narkóze, je potřeba si obstarat veškerá předoperační vyšetření zahrnující krevní obraz, vyšetření srážlivosti krve, EKG, biochemické vyšetření a také mamologické vyšetření. Kompletní seznam potřebných vyšetření najdete zde.

Dále je doporučeno vzhledem k zdárnému hojení tkání omezit nebo nejlépe vysadit zcela kouření.

Jestliže užíváte léky zvyšující srážlivost krve (Anopyrin, Acylpyrin, nesteroidní protizánětlivé léky, jako je Ibuprofen, Brufen, Warfarin, Wobenzym), poradíme se, zda je třeba je před operací vysadit nebo nahradit jinou medikací. Stejně tak mě informujte o jiných lécích a potravinových přípravcích, které užíváte.

Operaci lze vykonat pouze v případě dobrého zdravotního stavu pacientky. Jakékoliv onemocnění v období 3 týdnů před operací, byť by bylo banální, je třeba oznámit lékaři.

Průběh redukční plastiky prsou

Zmenšení prsou se z velké části podobá modelaci prsou. Řez je při této operaci veden většinou tzv. ve tvaru T, tzn. kolem dvorce, svisle dolů a pak podprsní rýhou. Při zákroku zredukuji přebytečnou tkáň a posunu dvorec s bradavkou výše do správné polohy. Do rány jsou vloženy drény pro odvedení fyziologických tekutin z rány.

Operační rána se uzavře šicím materiálem a překryje sterilní gázou a obinadlem.

Rekonvalescence

Pacientka zůstává 2 až 3 dny na klinice. Před propuštěním do domácí péče jsou odstraněny drény, rány jsou sterilně ošetřeny, překryty náplastí a pacientka si oblékne speciální elastickou podprsenku.

První týdny po operaci ženy někdy pociťují svědění, píchání nebo bolest, objeví se otok nebo podlitiny. Tyto obtíže a nepohodlí nejpozději do až 6 týdnů vymizí.

Pro bezproblémové hojení je nutné první alespoň 2 týdny dodržet klidový režim, vyvarovat se fyzické námahy a zejména zvedání paží. Do běžného, fyzicky nenáročného režimu se pacientka navrací zpravidla po 3 až 4 týdnech, po 5 až 6 týdnech může zařadit větší fyzickou zátěž a pomalu i sport.

Ve spánku je dobré 4 až 6 týdnů volit polohu na zádech.

Aby se prsa zahojila a získala optimální tvar, doporučujeme nosit kompresní podprsenku 6 týdnů po operaci, 24 hodin denně.

Péče o jizvy

To, jaký estetický výsledek budou zmenšená prsa po operaci mít, záleží také na míře zahojení jizev. Odpovědnost za řádnou péči o jizvy leží z velké míry na pacientce. Od 14. dne po operaci doporučuji začít s masážemi jizev, které se provádějí následujícím způsobem:

Prstem přitlačíme na jizvu na 15 vteřin. Poté posuneme prst o kousek vedle a tlak opakujeme. Postupujeme takto podél celé jizvy na obou prsou. Masáž provádíme tímto způsobem 5x denně.

Za jizvu přitom netaháme, aby se nenarušila, tlak přichází shora.

Pro usnadnění masáže a promaštění jizvy můžeme použít mastný krém.

K urychlení hojení jizev lze také využít silikonové náplasti, které jsou k sehnání běžně v lékárně.

Možné komplikace po redukci prsou

Redukční mammaplastika je zákrok, který znamená určitý zásah do organizmu. Může se vyskytnout zvýšené krvácení, infekce v ráně, krevní výron nebo problémy při hojení jizev.

Velmi zřídka dojde k dočasnému snížení citlivosti bradavky nebo dvorce, ojediněle k jeho ztrátě (tzv. nekróza, odumření tkáně).

V některých případech může operací dojít k porušení prsní žlázy a tím v budoucnu k omezení schopnosti kojit.

Mezi specifické komplikace při zmenšení prsou se též řadí případná pooperační asymetrie velikosti nebo tvaru prsou.

Je však nutné poznamenat, že většinu komplikací lze efektivně řešit. Jestliže pacientka zaznamená neobvyklé potíže, měla by kontaktovat svého operatéra.

Výsledek operace

Redukce prsou má okamžitý trvalý pozitivní vliv na zlepšení zdravotního stavu pacientky. Konečný tvar zmenšených prsou se ustálí do 12 měsíců od operace. Samozřejmě i nadále podléhají prsa gravitaci, v případě potřeby lze provést později jejich remodelaci.

Cena zmenšení prsou

Cena redukce prsou se odvíjí od rozsahu operace, zvolené metody a délky hospitalizace. Konkrétní cenu se pacientka dozví po konzultaci.

Podrobnosti k ceně redukce prsou.

Nejčastější dotazy

FAQ zmenšení prsou

V jakém věku je ideální podstoupit zmenšení prsou?

Minimální věk je 18 let a je přitom důležité, aby již byl ukončen růst prsou pacientky. Horní věková hranice je určena individuálním zdravotním stavem ženy.

Jak správně načasovat redukční mamaplastiku?

Při rozhodování o ideálním načasování redukce prsou doporučuji zvážit, zda jste dosáhla své optimální hmotnosti. Pokud byste totiž po operaci zásadně přibrala (více než 5 kg), projevilo by se to na opětovném zvětšení prsou. Podobně by radikální zhubnutí zredukovalo prsní tkáň a vaše prsy by díky tomu mohly získat nežádoucí povislý tvar.

Hradí operaci redukce prsou zdravotní pojišťovna?

Zdravotní pojišťovna hradí pouze operace prováděné ze zdravotních důvodů, nikoliv kosmetických. Jedná se o redukce prsou, kdy může být ženě odstraněn více než 1 kg tkáně z každého prsu a zároveň způsobují prsa ženě zdravotní komplikace, jako je bolest krční páteře, zad, hlavy nebo dermatologické obtíže v oblasti pod prsy. Důvody jako nespokojenost s velikostí prsou a s ní spojené psychické potíže zdravotní pojišťovny zpravidla neuznávají.

Aby pojišťovna schválila váš nárok na úhradu operace z veřejného pojištění, musí ji indikovat ortoped, neurolog nebo mamolog, a vše musí následně posvětit revizní lékař zdravotní pojišťovny.

Budu mít po redukci prsou jizvy?

Redukce prsou se provádí buď pomocí svislého I-řezu od bradavky k podprsní rýze nebo prostřednictvím tzv. T-řezu, tj. od bradavky svisle dolů a pak horizontálně podprsní rýhou. V místech řezu vzniknou samozřejmě jizvy. Jejich vzhled však můžete sama velmi dobře ovlivnit, pokud se o ně budete správně starat. Poučení o péči o jizvy od nás dostanete před propuštěním do domácí péče po operaci. Při správné péči budou jizvy časem málo patrné až neviditelné.

Fotogalerie

Zmenšení prsou výsledky

Recenze pacientů

Mé nejlepší životní rozhodnutí, mám krásná prsa a větší sebevědomí.

U paní primářky jsem před dvěma týdny podstoupila redukci a modelaci prsou.
Hned na první konzultaci jsem věděla, že paní doktorka je profesionál s velice příjemným vystupováním a okamžitě jsem se rozhodla pro zákrok. Bylo to mé nejlepší životní rozhodnutí, mám krásná prsa a větší sebevědomí.
Mohu jen doporučit.

Šárka K.

Zdroj: Osobní doporučení

Sjednejte si konzultaci

Zmenšení prsou Plzeň