Modelace prsou

Důležité informace

Anestezie: celková
Délka operace: 1,5 až 3 hodiny
Hospitalizace: 1 až 2 dny
Běžný režim: po 1 týdnu

Po operaci:

 • sprchování: po 4 dnech
 • kancelářská práce: po 1 týdnu
 • řízení automobilu: po 1 týdnu
 • sport a fyzická zátěž: po 6 až 8 týdnech
 • elastická podprsenka: 8 týdnů / 24 h denně

Co je příčinou ochablých prsou

 • redukce váhy nebo četné váhové změny
 • těhotenství a kojení
 • hormonální změny
 • menopauza
 • přibývající věk
 • vývojové vady

Výsledek modelace prsou

 • zpevnění prsou
 • navrátí prsům jejich původní tvar
 • úprava bradavek a prsních dvorců
 • korekce asymetrie
 • úprava velikosti prsou: zmenšení či zvětšení

Cena modelace prsou od:

38 000 Kč

Prsa jsou symbolem ženství. Krásná prsa nemusí být velká, ale vyznačují se pevností, zaobleností a bradavkou mířící vpřed. Je otázkou genetických dispozic, jak dlouho si žena takový mladistvý tvar prsou uchová. Během života je totiž vystavena hormonálním a někdy i váhovým výkyvům souvisejícím s mateřstvím nebo později s menopauzou, které podstatně ovlivní právě prsa – stanou se povislá až svěšená. Cílem modelace prsou je navrátit jim pevnost a formu. Součástí operace může být i odstranění jejich vrozené nebo během života získané asymetrie a úprava prsních dvorců, pokud jsou příliš velké nebo nesouměrné. Často se v souvislosti s mammaplastikou (mastopexí, modelací) řeší i jejich ideální velikost, a to zmenšením nebo zvětšením.

Příčiny vzniku povislých prsou

V těhotenství se tělo ženy připravuje na porod a mateřství. Kůže se povoluje, prsní žláza se zvětšuje. Často tyto změny probíhají rychle, jsou rozsáhlé a na kůži se proto objeví strie. Po skončení kojení se žláza opět zmenší, avšak vazivo a kůže se do původního stavu nevrátí. Prsa se prověsí.

Stejně tak v menopauze dochází ke zmenšení prsní žlázy, snížená elasticita kůže nedovolí prsům přizpůsobit tvar nové velikosti žlázy a nastává ten samý efekt – ptóza prsou.

Kdy je čas na plastiku prsou

Jakmile prsa ztratí svou pevnost, jsou povislá tak, že v podprsní rýze udržíte tužku, a bradavky směřují smutně dolů, pak je správná chvíle na konzultaci u plastického chirurga.

Obecně doporučuji modelaci podstoupit po dokončení plánování rodiny, a to alespoň 6 měsíců po odstavení kojení. I když samotná modelace není kontraindikací pro těhotenství, může se stát, že operací ohrozíme schopnost pozdějšího kojení a také může během dalšího těhotenství dojít k porušení estetického výsledku operace.

Proto je potřeba, abychom s pacientkou během konzultace vždy velice individuálně prodiskutovaly její motivaci pro operaci a zohlednily případná další plánovaná těhotenství volbou vhodné metody modelace prsou.

Jaké metody modelace prsou existují

V zásadě záleží na míře atrofie prsní žlázy a objemu kožního přebytku. Při menším rozsahu nežádoucích změn prsou redukuji operací nadbytečnou povolenou kůži a posunu dvorec s bradavkou směrem nahoru. Došlo-li zároveň k podstatnému zmenšení prsní žlázy, je během operace potřeba upravit i velikost žlázy.

Podle rozsahu ptózy a požadovaného výsledku operace volím mezi následujícími metodami modelace prsou:

 • Periareolární řez (kolem dvorce): tato technika se používá v případě mírnějšího poklesu u prsou menší velikosti
 • Periareolárně s vertikálním řezem: řez je veden kolem dvorce a následně svisle směrem k podprsní rýze. Jedná se o techniku využívanou při střední ptóze.
 • Řez ve tvaru obráceného T (kotva): jsou-li prsa velmi povolená a těžká, pak je právě tato metoda optimální. Lékař při ní vede řez kolem prsního dvorce, kolmo dolů a dále podprsní rýhou.

Kombinace mastopexe s dalšími zákroky

Současně s úpravou tvaru prsou mohou být upraveny v jedné operační době i další nedostatky. Modelaci lze kombinovat s:

Před modelací prsou

Velmi důležitou součástí přípravy na operaci je naše společná konzultace. Během ní mi pacientka sdělí svá přání ohledně výsledku operace, pacientku vyšetřím, zjistím míru ptózy, kvalitu kůže a navrhnu metodu modelace prsou s ohledem na indikaci a požadovaný výsledek.

Před operací je třeba, aby si pacientka zajistila nutná předoperační vyšetření. Jejich seznam dostane během konzultace, stejně jako Pokyny před operací, které je třeba respektovat, aby operace i hojení po operaci proběhly úspěšně. Jedná se např. o vysazení nebo omezení kouření, úpravu užívání léků zvyšujících krvácivost nebo hormonálních přípravků.

Je bezpodmínečně nutné, aby pacientka byla v době operace naprosto zdravá. Jakékoliv infekční onemocnění v době až 3 týdny před operací, byť by to byla mírná viróza, je třeba hlásit lékařce.

Před každou operací v celkové narkóze, tedy i před modelací prsou, je třeba, aby pacientka min. 8 hodin před výkonem nejedla.

Operace

Modelace prsou probíhá v celkové anestezii a trvá 1,5 až 3 hodiny v závislosti na zvolené metodě a podle toho, zda je kombinována s dalšími zákroky.

Po operaci zůstávají v ráně 3 až 4 dny drény, které slouží k odvedení tělních tekutin jako prevence pooperačních komplikací. Prsa jsou ještě ještě na operačním sále převázána elastickým obvazem a pacientka zůstává 1 až 2 dny hospitalizována na klinice. Mohou se objevit podlitiny v místě výkonu, prsa jsou většinou oteklá a pacientka může pociťovat bolest. Tyto potíže však brzy odezní. Bolest lze tlumit běžnými léky. Stehy jsou zpravidla samovstřebatelné, není je tedy třeba vytahovat.

Po jednom až dvou dnech pacientka odchází do domácí péče. Je vhodné domluvit si odvoz, protože po dobu 1 týdne po operaci není doporučeno řídit.

Rekonvalescence a pooperační péče

To, jaký bude konečný výsledek modelace prsou, závisí z velké části i na tom, jak dalece budete dodržovat doporučený pooperační režim.

Sprchovat se je možné od čtvrtého dne po operaci.

Týden po operaci si naordinujte klid. Je zejména důležité vyvarovat se zatěžování horních končetin a prsních svalů.

Běžný režim, kancelářskou práci, řízení auta je možno znovu zařadit po 7 až 10 dnech. 3 až 4 týdny od operace byste neměla zvedat ruce nad hlavu. Větší fyzickou námahu a sport doporučuji provozovat až po 6 až 8 týdnech po operaci, podle toho, jak se budete cítit.

Prsa budou přibližně 3 až 4 týdny citlivá na dotek a fyzický kontakt pro Vás nebude možná tolik příjemný.

Aby se prsa dobře hojila a získala správný tvar, doporučuji nosit speciální kompresní podprsenku, a to 8 týdnů, 24 hodin denně.

Otoky, hematomy, napětí v oblasti operační rány jsou zcela běžnými průvodními jevy hojení a obvykle vymizí do tří týdnů.

Pokud by vás potkaly nějaké závažné a nepopsané příznaky, je důležité, abyste neodkladně kontaktovala lékaře.

Termíny běžných pooperačních kontrol si určíme individuálně a dozvíte se je při propuštění z hospitalizace do domácí péče.

Péče o jizvy

Estetické vnímání výsledku operace záleží i na tom, jak nápadné zůstanou po zákroku jizvy. Zásadní vliv na jejich hojení má právě pooperační péče:

 • 3 týdny po operaci pacientka začne s tlakovou masáží jizev. Bříškem prstu tlačí po dobu 15 vteřin na jizvu. Poté opatrně prst zvedne a posune o kousek vedle, postup opakuje. Takto postupuje podél celé jizvy. Lze použít mastný krém, který usnadní pohyb prstu po jizvě a jizvu promastí.
 • Tento postup opakuje 5x denně.
 • Pozor, po jizvě se nepřejíždí, aby nedošlo k jejímu porušení
 • Pro podporu hojení lze použít silikonové náplasti dostupné běžně v lékárně.
 • Jizva by měla být alespoň 3 měsíce chráněna před sluncem. I poté je vhodné používat ochranný krém s UV50+.

Možné komplikace po modelaci prsou

Jako po každé operaci může dojít ke krvácení, infekci v operační ráně, poruchám hojení, včetně hojení jizev, neprokrvení (ischemii) tkání v operované oblasti, alergii na léky, dezinfekci nebo šicí materiál.

Specifickou komplikací modelace prsou může být pooperační asymetrie velikosti nebo tvaru prsou. Někdy dochází ke snížení citlivosti bradavek, prsních dvorců nebo kůže v operované oblasti. Jak již bylo zmíněno výše, může modelace prsou v ojedinělých případech i omezit schopnost kojení.

Většina pooperačních komplikací umíme řešit revizní operací, která může proběhnout s odstupem minimálně 1 roku od primární modelace.

Výsledek operace

Konečný tvar prsou vylepšených modelací je zřejmý zpravidla 6 měsíců po operaci. Záleží pak na kvalitě kůže pacientky, velikosti prsou, věku a stabilitě hmotnosti, jak dlouho zůstanou nová prsa pevná. Operaci lze případně opakovat.

Cena modelace prsou

Kolik bude modelace prsou stát, záleží na tom, zda budou prsa bude proveden pouze lifting prsou nebo budou prsa zároveň zvětšena či zmenšena. Při zvětšení prsou hraje roli také výběr implantátu. Dalším parametrem ceny je délka hospitalizace. Přesnou cenovou kalkulaci obdržíte při konzultaci před operací.

Detail o ceně modelace prsou.

 

Nejčastější

Dotazy

Je pro mě lepší modelace nebo zvětšení prsou?

Tuto otázku mohu zodpovědět až při společné konzultaci. Záleží to na mnoha faktorech: kvalita a velikost prsní žlázy, kvalita kůže, očekávaná velikost a tvar prsou apod. Každá žena je jiná a tuto jedinečnost odrazí i metoda operace prsou. Proto se objednejte na konzultaci, která je nezávazná a umožní vám získat odpovědi na všechny vaše dotazy.

Budu mít po modelaci prsou jizvy?

V případě, že budete dodržovat doporučení a správně se o jizvy starat, budou se dobře hojit a časem mohou být prakticky neviditelné. Správná péče zahrnuje každodenní masáže ca. od 14. dne po operaci, promašťování jizvy a důslednou ochranu před sluncem.

Má modelace prsou vliv na kojení?

Po modelaci prsou můžete zpravidla zcela normálně kojit. Nemožnost kojení po operaci prsou patří mezi řídké komplikace.

Může být operací prsou porušena citlivost bradavek?

Při modelaci prsou dochází k přerušení jemných nervů a může se stát, že po operaci budete dočasně pociťovat nižší citlivost bradavek. Každopádně je ztráta citlivosti ve většině případů krátkodobá a zpravidla se po nějaké době navrátí. Zřídkakdy je ztráta citlivosti bradavek trvalá. Při metodě modelace prsou pomocí řezu kolem prsního dvorce je riziko trvalého znecitlivění bradavek o něco vyšší. Tato metoda je ovšem vyvážena jinými výhodami, např. méně viditelnými jizvami. Volba metody modelace prsou záleží zejména na vaší fyziognomii a bude předmětem naší společné konzultace.

Fotogalerie

Před a po modelace prsou

Recenze pacientů modelace prsou

Splněný sen

Paní primářka mi splnila sen. Modelace prsů předčila má očekávání. Děkuji

Soňa V.

Zdroj: Osobní hodnocení

Mé nejlepší životní rozhodnutí, mám krásná prsa a větší sebevědomí.

U paní primářky jsem před dvěma týdny podstoupila redukci a modelaci prsou.
Hned na první konzultaci jsem věděla, že paní doktorka je profesionál s velice příjemným vystupováním a okamžitě jsem se rozhodla pro zákrok. Bylo to mé nejlepší životní rozhodnutí, mám krásná prsa a větší sebevědomí.
Mohu jen doporučit.

Šárka K.

Zdroj: Osobní doporučení

Sjednejte si konzultaci

Modelace prsou Plzeň