Operace gynekomastie
(zmenšení mužských prsou)

Důležité informace

Anestezie: celková
Délka operace: 1 až 2 hodiny
Hospitalizace: 1 den
Návrat do normálního života: po 1 týdnu

Po operaci:

 • Hrudní bandáž
 • Kancelářské práce: po 1 týdnu
 • Sport a fyzická aktivita: po 4 až 6 týdnech
 • Omezení 4 až 6 týdnů po operaci:

  • Sportovní aktivity
  • Fyzická námaha
  • Zatěžování hrudních svalů

  Cena od :

  32 000 Kč

  Když se prsní žláza u mužů zvětší tak, že vypadá jako ženský prs, hovoříme o gynekomastii. A protože ideál mužské krásy představuje spíše svalnatá vypnutá hruď, není divu, že většinou trpí při gynekomastii zejména psychika muže. Stud v šatně, posilovně nebo i v ložnici je motivem pro konzultaci problému u plastického chirurga. Přitom pomoc je celkem snadná.

  Co je to gynekomastie

  Gynekomastie znamená zvětšení mužských prsou. Gynekomastii rozdělujeme na tzv. pravou gynekomastii a pseudogynekomastii. Většinou se objevuje gynekomastie oboustranná, zřídka jednostranná. Cílem operace je zmenšení prsou u mužů.

  Pravá gynekomastie – žlázová

  Pravá gynekomastie znamená zvětšení prsní žlázy na základě zvýšené hladiny estrogenu. Dochází k ní fyziologicky u novorozenců přenosem mateřských hormonů, a dále v pubertě až u 50% chlapců. V těchto případech, jakmile příčiny gynekomastie pominou, se plochý tvar hrudi vrátí většinou zpět.

  Později v dospělosti mohou gynekomastii způsobit výkyvy hladiny estrogenu společně s dalšími vlivy, jako je silná nadváha, chronické onemocnění ledvin a jater, přehnaná spotřeba alkoholu nebo drog a léky obsahující estrogen. Zřídkakdy pozorujeme gynekomastii v důsledku rakovinového onemocnění prsou u mužů, častěji pak jako důsledek hormonální léčby rakoviny prostaty.

  Žlázovou gynekomastii lze léčit konzervativní terapií, kdy je nasazena hormonální léčba. Druhým způsobem odstranění gynekomastie je chirurgická cesta, kdy je odstraněna zvětšená prsní žláza.

   

  Pseudogynekomastie – tuková

  Její příčinou je nadměrné ukládání tuku v oblasti prsou, většinou díky nesprávnému životnímu stylu nebo nadváze. Pseudogynekomastii dovedeme odstranit liposukcí.

  V některých případech dochází je kombinaci pravé gynekomastie a pseudogynekomastie. Zmenšení mužských prsou docílíme v takovém případě kombinací chirurgických metod – odstranění žlázy a liposukce v regionu prsou.

   

  Konzultace

  Každé plastické operaci by měla předcházet důkladná konzultace a vyšetření, které prokáže důvody onemocnění a nasměruje nás ke správnému řešení – redukce váhy, snížená konzumace alkoholu, hormonální léčba či operace.

  Před konzultací si připravte otázky, odpovím vám na ně. Probereme společně i vaše očekávání a dále průběh operace. Budu vás informovat o možných komplikacích a také opatřeních v době rekonvalescence.

  Informujte mě také o veškerých lécích, které berete. Zejména pokud užíváte léky na ředění krve, domluvíme úpravu jejich užívání před operací.

   

  Před operací gynekomastie

  Operace gynekomastie probíhá v celkové anestezii, proto bude potřeba, abyste absolvoval předoperační vyšetření.

  Pro hladký průběh výkonu je nutné, aby byl pacient 3 týdny před operací naprosto zdravý. I jakákoliv malá viróza může způsobit komplikace.

  2 týdny před operací byste neměl užívat léky na ředění krve a léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou. Mohly by způsobit nadměrné krvácení při operaci. Oznamte mi také všechny další léky, které užíváte, alergie a onemocnění.

  Spotřebu alkoholu omezte na minimum a doporučuji úplně vynechat kouření. U kuřáků je prokázána horší schopnost hojení a jsou vystaveni vyššímu riziku chirurgických komplikací než nekuřáci.

  Bezprostředně 6 hodin před výkonem vás anesteziolog požádá, abyste nic nejedli a nepili.

   

  Průběh operace gynekomastie

  Operaci provádíme v celkové anestezii a trvá přibližně 1 až 1,5 hodiny.

  Vedení řezu při gynekomastii může probíhat třemi způsoby:

  • kolem prsních dvorců
  • v podprsní rýze
  • v podpaží

  Pomocí zvoleného přístupu odstraníme nadbytečnou tkáň prsní žlázy. U menších až středních gynekomastií je nejběžnější přístup řezem kolem prsního dvorce. Naopak při velmi vyvinutých prsních žlázách s rozsáhlým nadbytkem tuku a kůže používám přístup v podprsní rýze a postup se podobá redukční mamaplastice u žen, kdy přizpůsobujeme i kožní kryt novému tvaru hrudi.

  Je-li potřeba operaci doplnit o liposukci a odsát nadbytečný tuk v hrudní oblasti, použiju k tomu liposukční kanylu, kterou zavedu pomocí malých vstupů.

  Na konci operace jsou zavedeny drény, které umožní odtok sekretu a krve z rány. Hruď je fixována kompresním obvazem.

   

  Po operaci gynekomastie

  Bezprostředně po operaci budete cítit v oblasti hrudi pnutí a bolest. Zpravidla zabírají běžná analgetika. Drény odstraníme většinou druhý den po operaci. Nevstřebatelné stehy vytáhneme osmý až devátý den po operaci.

  Jizvy jsou zpočátku zarudlé, během několika měsíců vyblednou a jejich barva se přizpůsobí okolní tkáni. Doporučuji 3 až 6 měsíců po operaci jizvy krýt před sluncem, aby nedošlo k nadměrné pigmentaci kůže.

  Elastický obvaz, který po operaci dostanete, pomáhá hojení, brání vzniku silných podlitin a otoků. Doporučuji jej nosit alespoň 1 až 2 týdny po operaci.

  Pracovně schopný je pacient vykonávající kancelářskou práci přibližně po jednom týdnu. Pokud však pracujete fyzicky, měl byste si domluvit delší pracovní volno. Sportovní aktivity je vhodné provádět po 4 až 8 týdnech po operaci.

   

  Jaké komplikace se mohou vyskytnout při operaci gynekomastie

  Každý operativní zásah je spojený s určitou mírou rizika. Pravděpodobnost komplikací je minimalizována výběrem kvalifikovaného a zkušeného operatéra s dostatkem odoperovaných případů.

  Navzdory největší péči se mohou objevit během operace nebo po operaci ojedinělé komplikace. Patří mezi ně krvácení, otoky a hematomy, které jsou zpravidla dočasné a během několika dní zmizí.

  U osob, které k tomu mají sklony, může dojít ke komplikacím při hojení jizev. Správnou péčí o jizvy riziko komplikací minimalizujeme.

  Mohou se také objevit alergie na léky podávané při anestezii nebo zdravotnický materiál.

   

  Výsledek operace gynekomastie

  Již při prvním převazu je na první pohled vidět změna v podobě zmenšení prsou. Nějakou dobu po operaci ještě přetrvávají otoky, dá se však říci, že zhruba po 4 až 6 týdnech vymizí a výsledek operace je konečný.

  Jeho trvání záleží na životním stylu pacienta – dostatečný pohyb, zdravá a přiměřená strava, vyhýbání se stresu, dostatek spánku. Pokud nebyla odstraněna prsní žláza, mohou výsledek ohrozit pozdější hormonální výkyvy způsobené jednak věkem, jednak užíváním hormonálních prostředků nebo léků.

  Nejčastější

  Dotazy

  Kolik stojí operace gynekomastie

  Cena operace gynekomastie se odvíjí od indikace a zvolené metody. Je stanovena podle toho, zda se jedná jen o pseudogynekomastii, která se řeší liposukcí, pravou žlázovou gynekomastii, kdy je odstraněna prsní žláza, nebo kombinaci obou indikací. Její výši se dozvíte před operací během konzultace.

  Co se stane, když po operaci gynekomastie přiberu

  Menší váhové výkyvy by se na výsledku operace neměly zásadně projevit. Pokud ovšem přiberete významně, může dojít k nárůstu objemu tukové tkáně v oblasti hrudi.

  Může se gynekomastie znovu po operaci objevit?

  Pokud u vás byla indikována pravá gynekomastie a při operaci byla odstraněna prsní žláza, nemůže již dojít znovu ke gynekomastii. Také tuk odsátý z regionu hrudi se nemůže znovu objevit, nicméně může při velkém váhovém přírůstku dojít k tomu, že existující tukové buňky zvětší svůj objem, což se projeví zvětšením prsou.

  Fotogalerie

  Před a po

  Tento obsah pro vás připravujeme

  Recenze pacientů

  Operace horních a dolních víček – skvělý výsledek

  U paní primářky Třeškové jsem byla koncem září na operaci dolních a horních víček. Skvělá komunikace, příjemná, milá lékařka. Zákrok byl bezbolestný, v lokální anestezii. Pooperační průběh v pohodě, bez modřin, jen s menšími otoky. Po týdnu vyndání stehů, vše v pořádku. Jizvy pěkné, měkké, výsledný efekt skvělý. Jsem velmi spokojená a paní primářku doporučuji.

  Ludmila H.

  Zdroj: Známýlékař.cz

  Naprostá spokojenost po operaci víček

  K operaci očních víček jsem se odhodlávala dlouho, ale není se čeho bát, MUDr. Inka Třešková je naprostý profesionál. Při zákroku vše vysvětlila. Zákrok nebolel, pouze mírný tlak na oči. Před operací jsem se nemohla ani namalovat z důvodu pokleslých víček, nebyly vidět ani řasy. S výsledkem jsem teď po měsíci od operace naprosto spokojená, výsledek je viditelný. Děkuju.

  Jana H.

  Zdroj: Estheticon.cz

  Lehčí a pohyblivější víčka

  Podstoupila jsem zákrok operace horních očních víček z důvodu, že mi převisy překrývaly téměř i řasy. Nyní jsou horní víčka lehčí, pohyblivější. Jsem spokojená.

  Libuše

  Zdroj: Estheticon.cz

  Blefaroplastika u MUDr. Inky Třeškové

  Vstřícný přístup všech zaměstnanců, brzký termín vstupní konzultace i operace. S výsledkem blefaroplastiky jsem nyní, po šesti týdnech, velmi spokojená.

  Jana T.

  Zdroj: Estheticon.cz

  Operace očních víček u MUDr. Inky Třeškové

  S výsledkem operace jsem velice spokojena, stejně tak s profesionálním přístupem paní primářky a sálové sestry.

  Zdroj: Estheticon.cz

  Díky pár zákrokům vypadám o 10 let mladší

  S paní doktorkou mám jen tu nejlepší zkušenost. Je to moc milá, energická mladá dáma. Jsem ráda, že jsem dala na doporučení a šla na konzultaci k ní. Pak už jsem jinam nechtěla. Cítím se a vypadám!! o deset let mladší. :). Kromě opravy převislých víček mi ještě vyhladila rýhy kolem úst a čárečky nad horním rtem. Nevěřila bych, jaký rozdíl to udělá! Až se na mě čas zase podepíše, ráda se vrátím a doporučuji!! Dámy, pokud Vás něco trápí. Neodkládejte to. Budete pak litovat, že jste nešly dříve, jako já. 🙂 L.

  Zdroj: Estheticon.cz

  Sjednejte si 

  Konzultaci