Liposukce

Důležité informace

Anestezie: lokální nebo celková
Délka operace: 1 až 3 hodiny
Hospitalizace: 0 nebo 1 den
Běžný režim: po 1 týdnu

Po operaci:

 • pooperační prádlo 6 týdnů
 • masáže válečkováním
 • kancelářská práce: 2 až 4 dny po operaci
 • běžný režim po 1 týdnu
 • sport po 2 až 4 týdnech
 • ochrana před sluncem: 4 týdny

Co vám přinese liposukce

 • Harmonické tělesné proporce
 • Odstraní lokální nevzhledné tukové polštářky
 • Zbaví vás rezistentních tukových zásob v místech, která nejdou vylepšit cvičením

Nejčastější oblasti liposukce:

 • vnější stehna (tzv. rajtky)
 • vnitřní stehna
 • kolena
 • břicho a pas
 • boky
 • podbřišek (tzv. Venušin pahorek)
 • spodní záda (tzv. love handles, madla lásky)
 • paže
 • podbradek (dvojitá brada)

Cena liposukce od :

32 000 Kč

Postavu vnímáme často jako štíhlou nejen s určitými předem danými kilogramy nebo BMI indexem, ale za předpokladu, že má správné, estetické a oku ladící proporce.

Hromadí se Vám tuk na stehnech, na břiše, na kolenou nebo v podbradku? Nemůžete se jej zbavit dietou ani cvičením? Musíte si často koupit o číslo větší kalhoty, protože jsou vám přes určité místo úzké a jinde naopak plandají? Pak je pro vás liposukce vhodným zákrokem.

 

Co je to liposukce a co umí

Liposukce neboli odsátí podkožního tuku patří už po mnoho let mezi TOP 5 nejčastějších zákroků jak u mužů, tak u žen. Slouží především k odstranění rezistentních, jasně definovaných tukových polštářků, které nejdou odstranit sportem ani zdravou výživou. Také proto se jinak v angličtině nazývá „body-contouring“ nebo „body sculpturing“.

 

Co liposukce nevyřeší

Liposukce vám nepomůže vyřešit obezitu, není metodou pro rychlé zhubnutí. U mužů není prostředkem k odstranění „pivního břicha“, protože to je způsobeno vnitřním tukem v dutině břišní, nikoliv podkožním tukem.

Pokud jste celkově mohutní, trpíte nadváhou a tukové zásoby máte rozprostřené rovnoměrně kolem celého těla, pak pro vás liposukce není řešením operací. V takovém případě bych vám nejdříve doporučila vhodnou dietou zhubnout. Místa, kde nadbytečný tuk po redukci hmotnosti zůstane, pak následně můžeme doladit lokální liposukcí.

 

Druhy liposukce

Podstatou liposukce je narušení podkožní vrstvy tuků, její odsátí a odvedení z těla ven. Rozrušení tuku je primárně prováděno liposukční kanylou, může však být podpořeno dalšími technologiemi. Podle toho rozlišujeme různé typy liposukcí:

 • tumescenční
 • vibrační
 • ultrazvuková
 • water-jet assisted – za pomoci vodního paprsku, např. při využití přístroje Body-Jet
 • laserová
 • radiofrekvenční

 

Pro koho je liposukce vhodná

Liposukce není určena pro obecné jednoduché řešení nadváhy. Vhodným kandidátem jsou osoby s normální hmotností, které mají pevnou a pružnou kůži, která se snadno přizpůsobí nově nabytému tvaru postavy.

Cílem liposukce je modelovat harmonickou vyváženou siluetu a estetické křivky těla tam, kde nepomáhá cvičení ani dieta. Nejčastěji se týká následujících problémových oblastí:

 • vnitřní a vnější stehna
 • pas
 • boky
 • spodní záda (tzv. love handles, madla lásky)
 • podbřišek (tzv. Venušin pahorek)
 • kolena
 • paže
 • podbradek

Liposukce je také zákrokem pro redukci nebo odstranění lipedému.

 

Před operací

Důležitou součástí operace je konzultace. Při ní si povíme, jaká máte očekávání, co byste liposukcí chtěli docílit, jaký výsledek je realistický. Vyšetřím při ní množství vašeho podkožního tuku a zhodnotím stav kůže. Následně naplánujeme termín a průběh operace. Před operací dostanete také Pokyny před operací, které je nutné dodržet. Má-li liposukce proběhnout v celkové narkóze, bude třeba obstarat si patřičná předoperační vyšetření.

Na operaci může nastoupit jedině zdravý člověk. Jestliže jste v uplynulých 3 týdnech zaznamenali jakékoliv, byť banální, onemocnění, informujte mě o tom. Zejména pro zákrok vedený v celkové anestezii by to mohla být složitá komplikace.

Před operací vynechte kouření, a to alespoň 3 týdny před a 3 týdny po. Je jednoznačně prokázáno, že kuřáci mají mnohem komplikovanější průběh pooperační hojení tkání.

Užíváte-li:

 • léky na ředění krve, jako je např. Acylpirin, Aspirin, Alnagon, Mironal, Warfarin, Clopidogrel, Pradaxa, Ibuprofen, Brufen atd.
 • Wobenzym
 • léky ovlivňující cévní stěnu, jako je Detralex

je potřeba domluvit se před operací na jejich vysazení nebo alternativní léčbě.

Pokud vás čeká liposukce v celkové anestezii, nesmíte 8 hodin před operací jíst ani pít.

 

Jak probíhá tumescenční liposukce

Na naší klinice je metoda tumescenční liposukce upřednostňována. Místo liposukce je po dobu operace zpravidla místně znecitlivěno. Pouze u rozsáhlejších liposukcí, kdy je ošetřeno více regionů najednou, využíváme pro větší pohodlí pacienta celkovou narkózu.

Před téměř každou liposukcí je do oblasti určené k ošetření vpraven tumescenční roztok. Jeho obsahem je krom jiného:

 • lokální anestetikum pro znecitlivění ošetřované oblasti
 • látka způsobující stažení cév a tím omezující krvácení

Účelem aplikace tumescenčního roztoku je:

 • znecitlivět místo liposukce
 • zabránit nadměrnému krvácením a redukovat následné podlitiny
 • pomoci s narušením tukové tkáně

Podkožní tuk odsáván pomocí liposukční kanyly na bázi podtlaku generovaného liposukčním přístrojem. Odsátý tuk je přitom sbírán do sběrného kontejneru. Kanyla slouží jednak jako nástroj pro rozrušení struktury tuku, jednak pro odsátí nadbytečného tuku z těla.

Existují různé typy a velikosti kanyl dle indikace a užití. Kanyla je při liposukci do těla vpravena malým, zpravidla méně než 1 cm dlouhým řezem do místa, odkud má být odstraněn tuk. Lékař přitom často využívá přirozené záhyby těla, aby pozdější jizva nebyla patrná a splynula s okolím.

Po ukončení liposukce jsou řezy po kanylách sešity a pacient je většinou již na operačním sále oblečen do speciálního kompresního prádla. Jeho účelem je stáhnout kompresí operovanou oblast a tím ji dodatečně formovat, a také omezit vznik hematomů a otoků. Kompresní prádlo nosí pacient dalších 6 týdnů po dobu 24h denně.

 

Body-Jet® liposukce za asistence vodního paprsku

Ve vhodných případech využíváme také tzv. Water-Jet liposukci, kterou provádíme pomocí přístroje body-jet®. Výhody této metody pro pacienta spočívají zejména v šetrnosti výkonu. Vodní paprsek dovede jemněji rozrušit tukovou tkáň než pouhé mechanické působení liposukční kanyly, což poskytuje mnohem větší ochranu cévám, nervům a okolním tkáním. Následkem toho se tkáně po liposukci rychleji hojí, což umožní dřívější návrat pacienta k běžnému životu. Vedlejší účinky liposukce, jako jsou pooperační bolest, hematomy a otoky, body-jet® také minimalizuje.

Dalším benefitem je, že se při water-jet liposukci vyhneme napouštění velkého množství infiltračního roztoku do tkáně, který při klasické tumescenční liposukci slouží k uvolnění tkáně, anestezii daného regionu a redukuje krvácení. Vyšší množství tumescenčního roztoku jednak znepřehledňuje operovanou oblast a také po operaci déle trvá, než ho tělo vyloučí. Při body-jet® liposukci lékař tedy lépe vidí okamžitý efekt odsátí tuku a po výkonu se i pacient dříve může radovat z nových křivek.

Body-jet® přístroj využíváme také tam, kde tuk následně zpracováváme pro další aplikaci v podobě lipofillingu – do prsou, do vrásek a dalších partií těla. Umožňuje nám totiž uchovat tukové buňky v takovém stavu, že se snadno opět uchytí v novém cílovém regionu.

 

Kolik tuku je při liposukci odsáto

Množství odsátého tuku se pohybuje zpravidla mezi 3 a 5 litry čistého tuku. Menší množství přichází v úvahu, pokud je liposukce součástí tzv. lipofillingu, tj. její hlavním účelem je zajistit tukovou tkáň pro aplikaci jinde na těle – do prsou, pro vyhlazení vrásek apod.

Více než 5 litrů tuku se běžně nedoporučuje, a to z několika důvodů. Jednak rozsáhlejší liposukce vyžaduje aplikaci většího než bezpečného množství tumescenčního roztoku. Druhým důvodem je to, že tuk obsahuje také pro tělo důležité živiny a vitamíny. Odstraněním příliš velkého množství hrozí, že se tělo dostane do kolapsového stavu.

Proto, je-li potřeba liposukcí odsát více než 5 litrů tuku, je lepší zákrok rozdělit do několika menších operací s odstupem alespoň 6 měsíců. Pokud to není možné, pak je nutné pacienta po zákrok hospitalizovat 2 a více dní a ztrátu tekutin a živin nahradit podáváním infuzního roztoku.

 

Možné komplikace

Po liposukci budete možná pozorovat běžné post-operační symptomy, jako je např. bolest v operované oblasti, mírný otok, hematomy. Všechny tyto nepříjemnosti lze zmírnit běžně dostupnými léky proto bolesti a zánětům (Brufen, Paralen).

Dočasně může být snížena citlivost kůže. Jedná se většinou o krátkodobou záležitost a sensibilita se obnoví během několika týdnů po operaci.

Stejně tak případné brnění nebo svědění bývá přechodné.

Nepříjemnou komplikací mohou být nerovnosti. Snažím se jim při svých operací s maximální péčí předejít, protože je následně složité je vyhladit.

Ke komplikacím při hojení jizev dochází po liposukci zřídka vzhledem k malému rozsahu jizev.

 

Rekonvalescence po liposukci

Po zákroku na sobě máte kompresní prádlo, které byste kromě osobní hygieny měl(a) nosit 24 hodin denně po dobu minimálně 6 týdnů. Počítejte s tím, že z ran bude několik hodin po operaci odtékat zbytek infiltračního roztoku a tkáňové tekutiny. Jejich součástí mohou být i příměsi krve, což je naprosto normální a nemusí vás to znepokojovat.

Pokud byla liposukce provedena v lokální anestezii, můžete se několik hodin po zákroku nechat dopravit do domácí péče. Doporučuji odvoz, je to po výkonu pohodlnější a bezpečnější. Po celkové anestezii zůstáváte 1 den v hospitalizaci pod dohledem.

Stehy jsou odstraněny zpravidla 2 týdny po liposukci.

Ve prvních dnech následujících po operaci doporučujeme fyzické šetření, i když pravidelná chůze např. ve formě přirozeného pohybu nebo vycházek je určitě doporučovaná, stejně jako cvičení s nohami pro prevenci tromboembolické nemoci. Doma pacient též začíná s válečkováním odsátých oblastí.

Většina pacientů je schopna se již třetí nebo čtvrtý den po operaci vrátit do běžného režimu či k nenáročnému zaměstnání (např. kancelářská práce).

Tréninkové a sportovní aktivity by však měly být odloženy po druhém až čtvrtém týdnu po operaci, v závislosti na kondici pacienta.

Minimálně měsíc po liposukci chraňte operovaná místa před sluncem, zabráníte případné nežádoucí nepravidelné pigmentaci kůže.

 

Efekt liposukce

Odsátá oblast se hojí a modeluje delší dobu. Konečný tvar můžete očekávat po 3 až 6 měsících od operace.

Liposukce vás zbaví tukových buněk trvale. V místě, odkud byl podkožní tuk odsát, se již nové buňky neobjeví.

Při masivnějším nárůstu hmotnosti se může ovšem stát, že stávající ponechané tukové buňky zvětší svůj objem. Když ztloustnete, může dojít k tomu, že buňky v partiích, které nebyly odsáty, se zvětší více, a vzniknou pak disproporce.

Proto doporučujeme liposukci absolvovat ve chvíli, kdy jste dosáhli stabilní hmotnosti. Po liposukci byste měli vést i nadále zdravý, vyvážený a aktivní způsob života, aby byl výsledek vaší liposukce trvalý.

 

Cena liposukce

Cena liposukce závisí na několika faktorech jako je: typ zvolené anestezie, množství ošetřených regionů, délka hospitalizace apod. Přesnou cenu liposukce vám sdělím na konzultaci před operací.

Více o cenách liposukce.

Nejčastější dotzay

FAQ liposukce

Kolik tuku může být liposukcí odstraněno?

Běžně odstraňujeme 3 až 5 litrů čistého tuku během jednoho zákroku. Pokud by došlo k odsátí nepřiměřeně velkého množství tuku, riskujeme vytvoření nerovností a dolíčků, které je pak obtížné korigovat.

Mohu po liposukci zase přibrat?

V oblasti, odkud byl tuk odsát, se ani po přibrání na váze nevytvoří žádné nové tukové buňky. Nicméně nemůžeme odstranit liposukcí úplně všechny tukové buňky. V případě, že přiberete, se tedy může stát, že stávající tukové buňky zvětší svůj objem. Liposukce vám nezaručí štíhlou postavu při dalším naprosto nezdravém životním stylu, ale platí, že pokud budete dbát na vyváženou stravu a přiměřený pohyb, díky liposukci si uchováte získanou harmonickou siluetu.

Kdy mohu po liposukci zase sportovat a jít do práce?

Záleží na rozsahu liposukce a typu vaší pracovní činnosti. Zpravidla již po týdnu po liposukci lze fyzicky šetrné aktivity typu kancelářská práce vykonávat. Svým pacientům doporučuji s tělesně náročnějšími aktivitami počkat do vytažení stehů, tj. přibližně 14 dní. Sportovní aktivity raději odložte po dobu 6 týdnů od operace, nicméně vycházky a obecná lehká fyzická aktivita jsou přínosem pro udržení zdravého krevního oběhu. Pokud máte konkrétní dotaz, zeptejte se mě.

Před a po

Fotogalerie liposukce

Tento obsah pro vás připravujeme

Recenze pacientů

Operace horních a dolních víček – skvělý výsledek

U paní primářky Třeškové jsem byla koncem září na operaci dolních a horních víček. Skvělá komunikace, příjemná, milá lékařka. Zákrok byl bezbolestný, v lokální anestezii. Pooperační průběh v pohodě, bez modřin, jen s menšími otoky. Po týdnu vyndání stehů, vše v pořádku. Jizvy pěkné, měkké, výsledný efekt skvělý. Jsem velmi spokojená a paní primářku doporučuji.

Ludmila H.

Zdroj: Známýlékař.cz

Naprostá spokojenost po operaci víček

K operaci očních víček jsem se odhodlávala dlouho, ale není se čeho bát, MUDr. Inka Třešková je naprostý profesionál. Při zákroku vše vysvětlila. Zákrok nebolel, pouze mírný tlak na oči. Před operací jsem se nemohla ani namalovat z důvodu pokleslých víček, nebyly vidět ani řasy. S výsledkem jsem teď po měsíci od operace naprosto spokojená, výsledek je viditelný. Děkuju.

Jana H.

Zdroj: Estheticon.cz

Lehčí a pohyblivější víčka

Podstoupila jsem zákrok operace horních očních víček z důvodu, že mi převisy překrývaly téměř i řasy. Nyní jsou horní víčka lehčí, pohyblivější. Jsem spokojená.

Libuše

Zdroj: Estheticon.cz

Blefaroplastika u MUDr. Inky Třeškové

Vstřícný přístup všech zaměstnanců, brzký termín vstupní konzultace i operace. S výsledkem blefaroplastiky jsem nyní, po šesti týdnech, velmi spokojená.

Jana T.

Zdroj: Estheticon.cz

Operace očních víček u MUDr. Inky Třeškové

S výsledkem operace jsem velice spokojena, stejně tak s profesionálním přístupem paní primářky a sálové sestry.

Zdroj: Estheticon.cz

Díky pár zákrokům vypadám o 10 let mladší

S paní doktorkou mám jen tu nejlepší zkušenost. Je to moc milá, energická mladá dáma. Jsem ráda, že jsem dala na doporučení a šla na konzultaci k ní. Pak už jsem jinam nechtěla. Cítím se a vypadám!! o deset let mladší. :). Kromě opravy převislých víček mi ještě vyhladila rýhy kolem úst a čárečky nad horním rtem. Nevěřila bych, jaký rozdíl to udělá! Až se na mě čas zase podepíše, ráda se vrátím a doporučuji!! Dámy, pokud Vás něco trápí. Neodkládejte to. Budete pak litovat, že jste nešly dříve, jako já. 🙂 L.

Zdroj: Estheticon.cz

Sjednejte si konzultaci

Liposukce Plzeň